Ulf Holm (MP)

Ulf Holm (MP)

Tjänstgörande ersättare

Parti Miljöpartiet
Valkrets Skåne läns södra, plats 224
Född år 1969
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post ulf.holm[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare för Emma Berginger
    • Försvarsutskottet

    • Extra suppleant
    • Trafikutskottet

    • Extra suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Extra suppleant
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2014-09-29
    • Riksdagsledamot

    • Andre vice talman 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2023-01-12 – 2023-03-31
    • Miljöpartiet de gröna

    • Gruppledare 2008-10-01 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2012-05-21 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-03-11
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2003-10-03 – 2004-04-13
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2005-10-27 – 2006-10-02
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utrikesutskottet

    • Extra suppleant 2023-01-12 – 2023-03-31
    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Extra suppleant 2023-01-12 – 2023-03-31
    • Trafikutskottet

    • Extra suppleant 2023-01-12 – 2023-03-31
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-10-07 – 2003-11-20
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2011-06-16 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-11-17 – 2011-06-15
    • Ledamot 2002-10-08 – 2010-10-12
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Ledamot 2011-01-01 – 2014-09-29
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2023-01-13 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

En överdäckning av E22 i Lund

Skriftlig fråga 2022/23:269 av Ulf Holm (MP)

Fråga 2022/23:269 En överdäckning av E22 i Lund av Ulf Holm MP till Statsrådet Andreas Carlson KD I oktober 2022 enades alla partier i Lunds kommun om att kräva att Trafikverket ska utreda en övertäckning av E22 så att motorvägen kan gå i tunnel genom centrala Lund. En överdäckning tillför stora värden för Lunds kommun

Inlämnad: 2023-01-25 Svarsdatum: 2023-02-01 Besvarare: Statsrådet Andreas Carlson (KD)

Skriftlig fråga 2022/23:269 av Ulf Holm (MP) (pdf, 88 kB)

Ekonomiska förutsättningar för spetsutbildningar i teoretiska ämnen

Skriftlig fråga 2013/14:748 av Ulf Holm (MP)

Fråga 2013/14:748 Ekonomiska förutsättningar för spetsutbildningar i teoretiska ämnen av Ulf Holm MP till Utbildningsminister Jan Björklund FP Sedan en tid tillbaka finns nationella spetsutbildningar i teoretiska ämnen vid ett antal olika gymnasier i landet, bland annat genom historieprogrammet vid Katedralskolan i Lund.

Inlämnad: 2014-08-12 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Skriftlig fråga 2013/14:748 av Ulf Holm (MP) (pdf, 78 kB)

med anledning av prop. 2013/14:100 2014 års ekonomiska vårproposition

Motion 2013/14:Fi14 av Åsa Romson m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2013/14:Fi14 av Åsa Romson m.fl. MP med anledning av prop. 2013/14:100 2014 års ekonomiska vårproposition 201314MP062 För ett modernare Sverige Klimatansvar kunskap och nya jobb Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 4 För ett modernare Sverige Klimatansvar, kunskap och nya jobb 4


Utskottsberedning: 2013/14:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Fi14 av Åsa Romson m.fl. (MP) (doc, 463 kB) Motion 2013/14:Fi14 av Åsa Romson m.fl. (MP) (pdf, 686 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.