Ulf Lindholm (SD)

Ulf Lindholm (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västernorrlands län, plats 345
Född år 1963
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post ulf.lindholm[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2022-10-12 – 2026-09-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Arbetsmarknad och arbetsmiljö

Motion 2022/23:961 av Magnus Persson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2022/23:961 av Magnus Persson m.fl. SD Arbetsmarknad och arbetsmiljö Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda möjligheten att införa lärlingsanställningar och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen

Inlämnad: 2022-11-22 Förslag: 16
Utskottsberedning: SfU SkU SoU 2022/23:AU5 2022/23:AU8 2022/23:AU9

Motion 2022/23:961 av Magnus Persson m.fl. (SD) (docx, 87 kB) Motion 2022/23:961 av Magnus Persson m.fl. (SD) (pdf, 105 kB)

Ändring av integrationspolitiskt mål

Motion 2022/23:960 av Ann-Christine From Utterstedt m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2022/23:960 av Ann-Christine From Utterstedt m.fl. SD Ändring av integrationspolitiskt mål Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att intentionen i de integrationspolitiska målen bör ändras i enlighet med Sverigedemokraternas förslag och tillkännager

Inlämnad: 2022-11-22 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:AU6

Motion 2022/23:960 av Ann-Christine From Utterstedt m.fl. (SD) (docx, 75 kB) Motion 2022/23:960 av Ann-Christine From Utterstedt m.fl. (SD) (pdf, 83 kB)

Krafttag mot hedersrelaterat våld och förtryck

Motion 2022/23:959 av Michael Rubbestad m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2022/23:959 av Michael Rubbestad m.fl. SD Krafttag mot hedersrelaterat våld och förtryck Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att arbetet mot hedersrelaterat förtryck även ska omfatta ett förbud mot värderingsstyrd slöja inom för- och grundskolan

Inlämnad: 2022-11-22 Förslag: 9
Utskottsberedning: KU SkU SoU UbU

Motion 2022/23:959 av Michael Rubbestad m.fl. (SD) (docx, 85 kB) Motion 2022/23:959 av Michael Rubbestad m.fl. (SD) (pdf, 94 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.