Ulf Melin (M)

Ulf Melin (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Född år 1952

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2000-12-01

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 1998-10-05
    • Ordinarie 1988-10-04 – 1991-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1991-10-05 – 1994-10-03
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2000-09-05 – 2000-12-01
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Suppleant 1988-10-28 – 1991-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1988-10-27
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-15 – 1994-10-02
    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2000/01:24 Skattereduktion för utgifter för vissa anslutningar för tele- och datakommunikation

Motion 2000/01:Sk13 av Ulf Melin (m)

Motion till riksdagen 2000/01:Sk13 av Melin, Ulf m med anledning av prop. 2000/01:24 Skattereduktion för utgifter för vissa anslutningar för tele- och datakommunikation Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår förslag till lag om skattereduktion för utgifter för vissa anslutningar för tele- och datakommunikation


Utskottsberedning: -2000/01:SkU8
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Examinationsrätt för Högskolan i Jönköping

Motion 2000/01:Ub471 av Anders Björck (m)

Motion till riksdagen 2000/01:Ub471 av Björck, Anders m Examinationsrätt för Högskolan i Jönköping Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att Högskolan i Jönköping bör inlemmas i den nya indexuppräkningen samt tilldelas examinationsrätt inom hela det


Utskottsberedning: -2000/01:UbU1
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Kårobligatoriet

Motion 2000/01:Ub406 av Anders Björck (m)

Motion till riksdagen 2000/01:Ub406 av Björck, Anders m Kårobligatoriet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att avskaffa kårobligatoriet. Motiven för vårt förslag I Sverige råder föreningsfrihet, för alla utom högskolestuderande. För dem råder ett medlemstvång i den studentkår som är knuten till högskolan.


Utskottsberedning: -2000/01:UbU8
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se