Ulrica Messing (S)

Ulrica Messing (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Gävleborgs län
Född år 1968

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2007-09-18

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-07 – 2007-09-18
    • Ledig 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Ledig 1996-03-23 – 1998-10-05
    • Ordinarie 1992-05-01 – 1996-03-22
    • Ledig 1992-02-19 – 1992-04-30
    • Ordinarie 1991-09-30 – 1992-02-18
    • Försvarsutskottet

    • Ordförande 2006-10-10 – 2007-09-18
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1995-10-10
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 1995-10-11 – 1996-03-22
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2007-03-22 – 2007-06-01
    • Ordförande 2006-10-10 – 2006-10-13
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2006-10-10 – 2007-09-17
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2007-09-17
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2007-09-17
    • Näringsdepartementet

    • Statsråd 2002-09-30 – 2006-10-06

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2002/03:229 av Grönlund, Anna (fp) 18 mars 2003 Rikstrafiken
Interpellationsdebatt 2002/03:211 av Karlsson, Roger (c) 14 mars 2003 säkrare oljetransporter på Östersjön
Interpellationsdebatt 2002/03:200 av Sellén, Birgitta (c) 14 mars 2003 svarttaxiverksamhet
Interpellationsdebatt 2002/03:143 av Westerberg, Per (m) 6 februari 2003 förbud mot oljefartyg

Högskolan Gävle/Sandviken

Motion 1994/95:Ub663 av Sigrid Bolkéus m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1994/95:Ub663 av Sigrid Bolkéus m.fl. s Högskolan Gävle/Sandviken Befolkningstillväxten i Gävleregionen kan till betyande del tillskrivas högskolans expansion och goda resultat. För att sprida studiemöjligheterna har högskolan kontakt med 15 studiecentra i länet. Under de senaste åren har utvecklats


Utskottsberedning: -1994/95:UbU15
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Observatörsstatus i FN

Motion 1994/95:U633 av Ulrica Messing och Inger Lundberg (s)

Motion till riksdagen 1994/95:U633 av Ulrica Messing och Inger Lundberg s Observatörsstatus i FN Vatikanstaten har samma observatörsstatus som Schweiz i olika FN-organ. Vatikanstaten har därmed rösträtt på olika FN-konferenser, om än inte i generalförsamlingen. Vatikanstaten har av historiska skäl en annan formell


Utskottsberedning: -1994/95:UU24
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Antipersonella minor

Motion 1994/95:U409 av Martin Nilsson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1994/95:U409 av Martin Nilsson m.fl. s Antipersonella minor Användandet av s.k. anti-personella minor i konflikter orsakar dagligen ett ofattbart mänskligt lidande. Antalet anti- personella minor som spridits i konflikter i över 60 länder har uppskattats till ca 100 miljoner. Offren för detta


Utskottsberedning: --1994/95:FöU4 1994/95:UU19
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se