Ulrica Messing (S)

Ulrica Messing (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Gävleborgs län
Född år 1968

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2007-09-18

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-07 – 2007-09-18
    • Ledig 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Ledig 1996-03-23 – 1998-10-05
    • Ordinarie 1992-05-01 – 1996-03-22
    • Ledig 1992-02-19 – 1992-04-30
    • Ordinarie 1991-09-30 – 1992-02-18
    • Försvarsutskottet

    • Ordförande 2006-10-10 – 2007-09-18
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1995-10-10
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 1995-10-11 – 1996-03-22
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2007-03-22 – 2007-06-01
    • Ordförande 2006-10-10 – 2006-10-13
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2006-10-10 – 2007-09-17
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2007-09-17
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2007-09-17
    • Näringsdepartementet

    • Statsråd 2002-09-30 – 2006-10-06

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2006/07:364 av Messing, Ulrica (s) 19 mars 2007 Tolkning av artikel 296 i fördraget på området för försvarsupphandling
Interpellationsdebatt 2006/07:230 av Messing, Ulrica (s) 26 januari 2007 Avstånd till brevlådan
Interpellationsdebatt 2006/07:78 av Messing, Ulrica (s) 23 januari 2007 Sveaskog
Debatt om förslag 2006/07:FöU1 11 december 2006 Försvar samt beredskap mot sårbarhet – budgetåret 2007

barn- och ungdomspsykiatrin

Interpellation 2000/01:365 av Pålsson, Chatrine (kd)

den 5 april Interpellation 2000/01:365 av Chatrine Pålsson kd till socialminister Lars Engqvist om barn- och ungdomspsykiatrin Den ökande psykiska ohälsan bland barn är alarmerande. På tio år har antalet hjälpsökande till barn- och ungdomspsykiatrimottagningar fördubblats. Barnens problematik har blivit svårare, och

Inlämnad: 2001-04-05 Besvarare: socialminister Lars Engqvist (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: barn- och ungdomspsykiatrin

familjehemmen

Interpellation 2000/01:363 av Hagström, Ulla-Britt (kd)

den 4 april Interpellation 2000/01:363 av Ulla-Britt Hagström kd till statsrådet Ingela Thalén om familjehemmen Det är angeläget att barn och ungdomar som av olika skäl inte kan bo hos sina föräldrar kan få ett tryggt familjehem. Familjehemsuppdraget är lika viktigt som ett vanligt föräldraskap. Fosterföräldrar har

Inlämnad: 2001-04-04 Besvarare: socialminister Lars Engqvist (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: familjehemmen

företagsansvar för mänskliga rättigheter

Interpellation 2000/01:344 av Artin, Murad (v)

den 29 mars Interpellation 2000/01:344 av Murad Artin v till utrikesminister Anna Lindh om företagsansvar för mänskliga rättigheter Anklagelser för brott mot mänskliga rättigheter brukar vanligtvis rikta sig mot stater, militära eller paramilitära organisationer. Men dessa bär inte ensamma skulden till vad som sker.

Inlämnad: 2001-03-29 Besvarare: utrikesminister Anna Lindh (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: företagsansvar för mänskliga rättigheter

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se