Ulrica Messing (S)

Ulrica Messing (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Gävleborgs län
Född år 1968

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2007-09-18

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-07 – 2007-09-18
    • Ledig 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Ledig 1996-03-23 – 1998-10-05
    • Ordinarie 1992-05-01 – 1996-03-22
    • Ledig 1992-02-19 – 1992-04-30
    • Ordinarie 1991-09-30 – 1992-02-18
    • Försvarsutskottet

    • Ordförande 2006-10-10 – 2007-09-18
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1995-10-10
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 1995-10-11 – 1996-03-22
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2007-03-22 – 2007-06-01
    • Ordförande 2006-10-10 – 2006-10-13
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2006-10-10 – 2007-09-17
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2007-09-17
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2007-09-17
    • Näringsdepartementet

    • Statsråd 2002-09-30 – 2006-10-06

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.