Ulrica Messing (S)

Ulrica Messing (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Gävleborgs län
Född år 1968

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2007-09-18

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-07 – 2007-09-18
    • Ledig 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Ledig 1996-03-23 – 1998-10-05
    • Ordinarie 1992-05-01 – 1996-03-22
    • Ledig 1992-02-19 – 1992-04-30
    • Ordinarie 1991-09-30 – 1992-02-18
    • Försvarsutskottet

    • Ordförande 2006-10-10 – 2007-09-18
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1995-10-10
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 1995-10-11 – 1996-03-22
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2007-03-22 – 2007-06-01
    • Ordförande 2006-10-10 – 2006-10-13
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2006-10-10 – 2007-09-17
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2007-09-17
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2007-09-17
    • Näringsdepartementet

    • Statsråd 2002-09-30 – 2006-10-06

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2006/07:364 av Messing, Ulrica (s) 19 mars 2007 Tolkning av artikel 296 i fördraget på området för försvarsupphandling
Interpellationsdebatt 2006/07:230 av Messing, Ulrica (s) 26 januari 2007 Avstånd till brevlådan
Interpellationsdebatt 2006/07:78 av Messing, Ulrica (s) 23 januari 2007 Sveaskog
Interpellationsdebatt 2005/06:396 av Johansson, Bengt-Anders (m) 7 juni 2006 Höjt mål för virkesproduktionen

med anledning av prop. 2006/07:100 2007 års ekonomiska vårproposition

Motion 2006/07:Fi10 av Mona Sahlin m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2006/07:Fi10 av Mona Sahlin m.fl. s med anledning av prop. 2006/07:100 2007 års ekonomiska vårproposition Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att ändra ramar för utgiftsområden samt att anvisa ändrade och nya anslag enligt specifikation i tabell 1 i motionen. Riksdagen tillkännager för


Utskottsberedning: 2006/07:FiU20 2006/07:FiU21
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 7 avslag

Motion 2006/07:Fi10 av Mona Sahlin m.fl. (s) (doc, 62 kB) Motion 2006/07:Fi10 av Mona Sahlin m.fl. (s) (pdf, 209 kB)

med anledning av prop. 2006/07:100 2007 års ekonomiska vårproposition

Motion 2006/07:Fi6 av Mona Sahlin m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2006/07:Fi6 av Mona Sahlin m.fl. s med anledning av prop. 2006/07:100 2007 års ekonomiska vårproposition Fler jobb inte ökade klyftor Svensk ekonomi utvecklas starkt. Tillväxten är hög, sysselsättningen stiger och arbetslösheten sjunker. Samtidigt är såväl inflation som räntor låga. Den är ett


Utskottsberedning: 2006/07:FiU20
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2006/07:Fi6 av Mona Sahlin m.fl. (s) (doc, 272 kB) Motion 2006/07:Fi6 av Mona Sahlin m.fl. (s) (pdf, 525 kB)

Fortsatt svenskt deltagande i den internationella säkerhetsstyrkan i Afghanistan

Motion 2006/07:U5 av Urban Ahlin m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2006/07:U5 av Urban Ahlin m.fl. s Fortsatt svenskt deltagande i den internationella säkerhetsstyrkan i Afghanistan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att utöka mandatet för det svenska bidraget till ISAF-styrkan upp till maximalt


Utskottsberedning: 2006/07:UFöU3
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 3 avslag, 2 bifall,

Motion 2006/07:U5 av Urban Ahlin m.fl. (s) (doc, 61 kB) Motion 2006/07:U5 av Urban Ahlin m.fl. (s) (pdf, 204 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se