Ulrica Messing (S)

Ulrica Messing (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Gävleborgs län
Född år 1968

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2007-09-18

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-07 – 2007-09-18
    • Ledig 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Ledig 1996-03-23 – 1998-10-05
    • Ordinarie 1992-05-01 – 1996-03-22
    • Ledig 1992-02-19 – 1992-04-30
    • Ordinarie 1991-09-30 – 1992-02-18
    • Försvarsutskottet

    • Ordförande 2006-10-10 – 2007-09-18
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1995-10-10
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 1995-10-11 – 1996-03-22
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2007-03-22 – 2007-06-01
    • Ordförande 2006-10-10 – 2006-10-13
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2006-10-10 – 2007-09-17
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2007-09-17
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2007-09-17
    • Näringsdepartementet

    • Statsråd 2002-09-30 – 2006-10-06

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2003/04:439 av Örnfjäder, Krister (s) 4 maj 2004 statliga insatser i norra Kalmar län
Interpellationsdebatt 2003/04:379 av Pedersen, Peter (v) 30 mars 2004 ägarstrategi för tågtrafiken
Interpellationsdebatt 2003/04:328 av Larsson, Håkan (c) 30 mars 2004 statens ansvar för Inlandsbanan

SOS Alarm

Skriftlig fråga 2006/07:1487 av Messing, Ulrica (s)

den 11 juli Fråga 2006/07:1487 SOS Alarm av Ulrica Messing s till försvarsminister Mikael Odenberg m Med anledning av ovädret i södra Sverige den senaste tiden utsattes SOS Alarm för en enorm belastning som resulterade i långa köer och två tragiska dödsfall. Chefsläkaren har begärt att tre individuella fall ska

Inlämnad: 2007-07-11 Besvarare: Mikael Odenberg (M)

Vattenfalls prioritering av lönsamhet före säkerhet

Skriftlig fråga 2006/07:920 av Messing, Ulrica (s)

den 23 mars Fråga 2006/07:920 Vattenfalls prioritering av lönsamhet före säkerhet av Ulrica Messing s till näringsminister Maud Olofsson c Sedan i somras har det rapporterats om ett flertal incidenter på svenska kärnkraftverk, så allvarliga att svenska myndigheter har bett IAEA om hjälp för att genomföra en ingående

Inlämnad: 2007-03-23 Besvarare: Maud Olofsson (C)

Förlängning av HMS Gävles uppdrag i Libanon

Skriftlig fråga 2006/07:682 av Messing, Ulrica (s)

den 21 februari Fråga 2006/07:682 Förlängning av HMS Gävles uppdrag i Libanon av Ulrica Messing s till försvarsminister Mikael Odenberg m Korvetten HMS Gävle och en landbaserad logistikenhet på Cypern ingår i FN:s Unifilstyrka i Libanon. ÖB Håkan Syrén skriver i sitt Nyhetsbrev den 17 februari 2007 att HMS Gävle

Inlämnad: 2007-02-21 Besvarare: Mikael Odenberg (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se