Ulrica Messing (S)

Ulrica Messing (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Gävleborgs län
Född år 1968

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2007-09-18

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-07 – 2007-09-18
    • Ledig 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Ledig 1996-03-23 – 1998-10-05
    • Ordinarie 1992-05-01 – 1996-03-22
    • Ledig 1992-02-19 – 1992-04-30
    • Ordinarie 1991-09-30 – 1992-02-18
    • Försvarsutskottet

    • Ordförande 2006-10-10 – 2007-09-18
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1995-10-10
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 1995-10-11 – 1996-03-22
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2007-03-22 – 2007-06-01
    • Ordförande 2006-10-10 – 2006-10-13
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2006-10-10 – 2007-09-17
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2007-09-17
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2007-09-17
    • Näringsdepartementet

    • Statsråd 2002-09-30 – 2006-10-06

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2003/04:439 av Örnfjäder, Krister (s) 4 maj 2004 statliga insatser i norra Kalmar län
Interpellationsdebatt 2003/04:379 av Pedersen, Peter (v) 30 mars 2004 ägarstrategi för tågtrafiken
Interpellationsdebatt 2003/04:328 av Larsson, Håkan (c) 30 mars 2004 statens ansvar för Inlandsbanan

Miljöarbete i försvarssektorn

Interpellation 2006/07:663 av Messing, Ulrica (s)

den 10 augusti Interpellation 2006/07:663 Miljöarbete i försvarssektorn av Ulrica Messing s till försvarsminister Mikael Odenberg m Myndigheter, företag och andra organisationer inom olika samhällssektorer har ansvar för miljöfrågor inom sina respektive verksamhetsområden. Enligt riksdagsbeslutet Svenska miljömål

Inlämnad: 2007-08-10 Besvarare: Mikael Odenberg (M)

Tolkning av artikel 296 i fördraget på området för försvarsupphandling

Interpellation 2006/07:364 av Messing, Ulrica (s)

den 1 mars Interpellation 2006/07:364 Tolkning av artikel 296 i fördraget på området för försvarsupphandling av Ulrica Messing s till försvarsminister Mikael Odenberg m Kommissionen har nyligen skickat ut ett tolkningsmeddelande om tillämpning av artikel 296 i fördraget på området för försvarsupphandling. Syftet

Inlämnad: 2007-03-01 Besvarare: Mikael Odenberg (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Tolkning av artikel 296 i fördraget på området för försvarsupphandling

Avstånd till brevlådan

Interpellation 2006/07:230 av Messing, Ulrica (s)

den 19 januari Interpellation 2006/07:230 Avstånd till brevlådan av Ulrica Messing s till statsrådet Åsa Torstensson c På uppdrag av den tidigare regeringen har Post- och telestyrelsen PTS utrett frågan om avstånd till postlådan. I korthet föreslår PTS att ingen ska ha längre än 1 000 meter till brevlådan. Enligt

Inlämnad: 2007-01-19 Besvarare: Åsa Torstensson (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Avstånd till brevlådan

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se