Ulrica Messing (S)

Ulrica Messing (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Gävleborgs län
Född år 1968

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2007-09-18

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-07 – 2007-09-18
    • Ledig 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Ledig 1996-03-23 – 1998-10-05
    • Ordinarie 1992-05-01 – 1996-03-22
    • Ledig 1992-02-19 – 1992-04-30
    • Ordinarie 1991-09-30 – 1992-02-18
    • Försvarsutskottet

    • Ordförande 2006-10-10 – 2007-09-18
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1995-10-10
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 1995-10-11 – 1996-03-22
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2007-03-22 – 2007-06-01
    • Ordförande 2006-10-10 – 2006-10-13
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2006-10-10 – 2007-09-17
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2007-09-17
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2007-09-17
    • Näringsdepartementet

    • Statsråd 2002-09-30 – 2006-10-06

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2003/04:439 av Örnfjäder, Krister (s) 4 maj 2004 statliga insatser i norra Kalmar län
Interpellationsdebatt 2003/04:379 av Pedersen, Peter (v) 30 mars 2004 ägarstrategi för tågtrafiken
Interpellationsdebatt 2003/04:328 av Larsson, Håkan (c) 30 mars 2004 statens ansvar för Inlandsbanan

E 18 mellan Enköping och Sagån

Interpellation 2005/06:418 av Lindström, Torsten (kd)

den 18 maj Interpellation 2005/06:418 av Torsten Lindström kd till statsrådet Ulrica Messing s E 18 mellan Enköping och Sagån En ombyggnad av E 18 mellan Enköping och Sagån till motorväg är ett projekt som planerats i många år. I den nationella planen för vägsystemet 20042015 skulle motorvägsbygget påbörjas under

Inlämnad: 2006-05-18 Besvarare: Ulrica Messing (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: E 18 mellan Enköping och Sagån

Statens ansvar för SJ:s tågtrafik i Mälardalen

Interpellation 2005/06:409 av Lindström, Torsten (kd)

den 16 maj Interpellation 2005/06:409 av Torsten Lindström kd till statsrådet Ulrica Messing s Statens ansvar för SJ:s tågtrafik i Mälardalen SJ AB ansvarar för tågtrafiken i Mälardalen. Staten har gett bolaget monopol på sträckan men SJ:s ensamrätt är inte förenad med några skyldigheter vare sig i fråga om servicenivåer

Inlämnad: 2006-05-16 Besvarare: Ulrica Messing (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Statens ansvar för SJ:s tågtrafik i Mälardalen

Höjt mål för virkesproduktionen

Interpellation 2005/06:396 av Johansson, Bengt-Anders (m)

den 10 maj Interpellation 2005/06:396 av Bengt-Anders Johansson m till statsrådet Ulrica Messing s Höjt mål för virkesproduktionen Skogen har varit en av de viktigaste förutsättningarna för svenskt välstånd först som produktionsmedel vid järnframställningen i främst Bergslagen, sedan som råvara för sågverk och massabruk.

Inlämnad: 2006-05-10 Besvarare: Ulrica Messing (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Höjt mål för virkesproduktionen

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se