Ulrica Messing (S)

Ulrica Messing (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Gävleborgs län
Född år 1968

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2007-09-18

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-07 – 2007-09-18
    • Ledig 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Ledig 1996-03-23 – 1998-10-05
    • Ordinarie 1992-05-01 – 1996-03-22
    • Ledig 1992-02-19 – 1992-04-30
    • Ordinarie 1991-09-30 – 1992-02-18
    • Försvarsutskottet

    • Ordförande 2006-10-10 – 2007-09-18
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1995-10-10
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 1995-10-11 – 1996-03-22
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2007-03-22 – 2007-06-01
    • Ordförande 2006-10-10 – 2006-10-13
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2006-10-10 – 2007-09-17
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2007-09-17
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2007-09-17
    • Näringsdepartementet

    • Statsråd 2002-09-30 – 2006-10-06

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2005/06:396 av Johansson, Bengt-Anders (m) 7 juni 2006 Höjt mål för virkesproduktionen
Interpellationsdebatt 2005/06:475 av Engström, Marie (v) 7 juni 2006 Åtgärder för det fortsatta omställningsarbetet i Värmland
Interpellationsdebatt 2005/06:420 av Gylling, Johnny (kd) 7 juni 2006 Nya hastighetsgränser
Interpellationsdebatt 2005/06:419 av Lindström, Torsten (kd) 7 juni 2006 Uppföljning och redovisning av bredbandsutbyggnad

Åtgärder för det fortsatta omställningsarbetet i Värmland

Interpellation 2005/06:475 av Engström, Marie (v)

den 22 maj Interpellation 2005/06:475 av Marie Engström v till statsrådet Ulrica Messing s Åtgärder för det fortsatta omställningsarbetet i Värmland Delar av Värmland har varit föremål för omställningsarbete efter bland annat flytten av A 9 i Kristinehamn. Landshövdingen i Värmland har fått i uppdrag att utarbeta

Inlämnad: 2006-05-22 Besvarare: Ulrica Messing (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Åtgärder för det fortsatta omställningsarbetet i Värmland

Nya hastighetsgränser

Interpellation 2005/06:420 av Gylling, Johnny (kd)

den 18 maj Interpellation 2005/06:420 av Johnny Gylling kd till statsrådet Ulrica Messing s Nya hastighetsgränser Vägverket har arbetat fram ett förslag om nya hastighetsgränser som kan bättre anpassas till nollvisionen. I förslaget ingår fler intervaller som exempelvis 40, 60, 80, 100 samt 120 kilometer per timme

Inlämnad: 2006-05-18 Besvarare: Ulrica Messing (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Nya hastighetsgränser

Uppföljning och redovisning av bredbandsutbyggnad

Interpellation 2005/06:419 av Lindström, Torsten (kd)

den 18 maj Interpellation 2005/06:419 av Torsten Lindström kd till statsrådet Ulrica Messing s Uppföljning och redovisning av bredbandsutbyggnad Frågan om bredbandstutbyggnad och konkurrensneutralitet mellan de kommunala stadsnäten och de kommersiella aktörerna har lyfts fram ett flertal gånger i riksdagen. Konkreta

Inlämnad: 2006-05-18 Besvarare: Ulrica Messing (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Uppföljning och redovisning av bredbandsutbyggnad

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se