Ulrik Nilsson (M)

Ulrik Nilsson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västra Götalands läns södra, plats 231
Titel Projektledare
Född år 1963
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post ulrik.nilsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Suppleant 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Suppleant 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Deputerad 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Suppleant 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Suppleant 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Suppleant 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Suppleant 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Suppleant 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Suppleant 2010-11-23 – 2010-12-15
    • Riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet

    • Suppleant 2011-03-16 – 2014-09-29
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2022-10-11 –
    • Riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Europa-Medelhavsområdet

    • Suppleant 2010-11-17 – 2011-03-16

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Nya mål för biståndspolitiken

Motion 2022/23:441 av Ulrik Nilsson (M)

Motion till riksdagen 2022/23:441 av Ulrik Nilsson M Nya mål för biståndspolitiken Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utarbeta nya mål för biståndspolitiken och tillkännager detta för regeringen. Motivering Biståndspolitiken är en del av Sveriges samlade utrikespolitik

Inlämnad: 2022-11-18 Förslag: 1

Motion 2022/23:441 av Ulrik Nilsson (M) (docx, 79 kB) Motion 2022/23:441 av Ulrik Nilsson (M) (pdf, 70 kB)

Återbetalning av studiemedel med bruttolöneavdrag

Motion 2022/23:440 av Ulrik Nilsson (M)

Motion till riksdagen 2022/23:440 av Ulrik Nilsson M Återbetalning av studiemedel med bruttolöneavdrag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att återbetalning av studiemedlen bör kunna göras med bruttolöneavdrag och tillkännager detta för regeringen. Motivering

Inlämnad: 2022-11-18 Förslag: 1
Utskottsberedning: SkU

Motion 2022/23:440 av Ulrik Nilsson (M) (docx, 79 kB) Motion 2022/23:440 av Ulrik Nilsson (M) (pdf, 67 kB)

IP-ombuds tystnadsplikt

Motion 2013/14:N283 av Ulrik Nilsson (M)

Motion till riksdagen 2013/14:N283 av Ulrik Nilsson M IP-ombuds tystnadsplikt M1563 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om ip-ombud. Motivering En advokat har strikt sekretess när det gäller uppgifter lämnade av en klient. Motsvarande sekretesskydd


Utskottsberedning: 2013/14:NU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:N283 av Ulrik Nilsson (M) (doc, 54 kB) Motion 2013/14:N283 av Ulrik Nilsson (M) (pdf, 114 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.