Ulrika Heie (C)

Ulrika Heie (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Västra Götalands läns östra, plats 233
Titel Mellanstadielärare.
Född år 1965
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post ulrika.heie[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Centerpartiet

    • Vice gruppledare
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2022-09-26
    • Centerpartiet

    • Vice gruppledare 2018-10-09 –
    • Vice gruppledare 2011-10-11 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2008-04-08 – 2010-10-04
    • Ordförande 2008-01-01 – 2008-04-07
    • Ledamot 2006-10-10 – 2007-12-31
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2020-11-30 – 2022-09-26
    • Ordförande 2020-04-16 – 2020-11-29
    • Ledamot 2018-10-02 – 2020-04-16
    • Suppleant 2012-09-06 – 2014-09-29
    • Suppleant 2009-09-24 – 2010-10-04
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2011-10-21 – 2012-09-05
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 –
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2014-10-07 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Utbildning

    Mellanstadielärarexamen 83-86.
  • Anställningar

    Lärare, Skövde kommun 86-02. Kommunalråd, Skövde 03-06.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, insynsrådet för Yrkeshögskolemyndigheten 15-. Ledamot, Allmänna Barnhusets stiftelse med tillhörande bolag 10-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Skövde kommun 02-. Gruppledare, Centerpartiet i kommunfullmäktige 19-. Ersättare, kommunstyrelsen 99-01 och 07-, ledamot 01-06. Ledamot, fritidsnämnden, Skövde 95-98. Ersättare, regionfullmäktig, Västra Götalandsregionen 99-02, kulturnämnden, Västra Götalandsregionen 03-06. Ledamot, hälso- och sjukvårdsnämnden östra Skaraborg 99-02, regionfullmäktig, Västra Götalandsregionen 03-06. Ledamot, Kommunförbundet Skaraborg 03-07.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Förbundsordförande, Studieförbundet Vuxenskolan 15-. Ordförande, Centerpartiets internationella stiftelse 12-17.
  • Bostadsort

    Skövde
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot utbildningsutskottet 06-07 och 08-, ordförande 08. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 18-. Suppleant utrikesutskottet 06-18, miljö- och jordbruksutskottet 09-10 och 12-14 och näringsutskottet 11-12. Ledamot, krigsdelegationen 14-. Ersättare, riksdagsstyrelsen 14-. Vice gruppledare, Centerpartiet 11-.
  • Föräldrar

    Lantbrukaren Rustan Carlsson och f.d. riksdagsledamoten Birgitta Carlsson, f. Larsson.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av skr. 2018/19:52 Riksrevisionens rapport om Landsbygdsprogrammet 2014-2020

Motion 2018/19:3034 av Kristina Yngwe m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2018/19:3034 av Kristina Yngwe m.fl. C med anledning av skr. 2018/19:52 Riksrevisionens rapport om Landsbygdsprogrammet 20142020 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att återuppbygga förtroendet för landsbygdsprogrammet med bl.a. kortare handläggningstider,


Utskottsberedning: 2018/19:MJU17
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2018/19:3034 av Kristina Yngwe m.fl. (C) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:3034 av Kristina Yngwe m.fl. (C) (pdf, 78 kB)

med anledning av skr. 2018/19:25 Riksrevisionens rapport om skyddet av värdefull skog

Motion 2018/19:3009 av Kristina Yngwe m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2018/19:3009 av Kristina Yngwe m.fl. C med anledning av skr. 2018/19:25 Riksrevisionens rapport om skyddet av värdefull skog Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att alla redan beslutade intrång och avsättningar ska ersättas innan man inrättar nya


Utskottsberedning: 2018/19:MJU8
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2018/19:3009 av Kristina Yngwe m.fl. (C) (docx, 72 kB) Motion 2018/19:3009 av Kristina Yngwe m.fl. (C) (pdf, 83 kB)

Liberal feminism

Motion 2018/19:2843 av Annika Qarlsson m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2018/19:2843 av Annika Qarlsson m.fl. C Liberal feminism Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna att genomföra en genomgripande utredning som behandlar och belyser statens, näringslivets, samhällets och individens totala kostnader


Utskottsberedning: 2018/19:AU10 2018/19:AU8 2018/19:AU9 2018/19:JuU10 2018/19:JuU11 2018/19:JuU14 2018/19:KrU10 2018/19:NU7 2018/19:SfU16 2018/19:SfU17 2018/19:SfU20 2018/19:SfU21 2018/19:SkU10 2018/19:SoU8 2018/19:SoU9 2018/19:UbU10 2018/19:UbU13 2018/19:UbU14 2018/19:UbU8 2018/19:UbU9
Riksdagsbeslut (33 yrkanden): 31 avslag, 2 bifall,

Motion 2018/19:2843 av Annika Qarlsson m.fl. (C) (docx, 77 kB) Motion 2018/19:2843 av Annika Qarlsson m.fl. (C) (pdf, 111 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.