Ulrika Heindorff (M)

Ulrika Heindorff (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns västra, plats 295
Titel Jurist.
Född år 1983
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864216
E-post ulrika.heindorff[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Ledamot
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2015-09-28 – 2015-12-31
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Extra suppleant 2015-09-28 – 2015-12-31
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Riksdagens delegation till parlamentariska Östersjökonferensen

    • Ledamot 2018-10-24 – 2018-10-24
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot 2018-10-24 –
    • Systembolaget AB

    • Revisorssuppleant 2019-02-14 – 2020-02-29

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 15 (ersättare 150928-151231) och 18-. Ledamot socialutskottet 18-. Suppleant civilutskottet 18-19 och utbildningsutskottet 19-. Extra suppleant finansutskottet 15. Ledamot riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen 18- och riksdagens delegation till parlamentariska Östersjökonferensen 18.
  • Föräldrar

    Gymnastikdirektören Bo Heindorff och specialpedagogen Lena Heindorff, f. Ericsson.
  • Utbildning

    Njudungsgymnasiet, Vetlanda 99-02. Pol.mag., Göteborgs universitet 02. Jur.kand. 03-08.
  • Anställningar

    Skadehandläggare och ansvars- och regresshandläggare, Folksam 08-10. Affärsjurist, Nordbro Jurister 10. Skuldsaneringshandläggare, Kronofogdemyndigheten 10-11. Politisk sekreterare, Region Skåne 11-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Helsingborg 10-18. Suppleant, kommunstyrelsen 12-14. Ledamot, personalutskottet, kommunala pensionärsrådet och kommunala integrationsrådet 12-14. Regionfullmäktig, Region Skåne 10-18. Ledamot, regionstyrelsen 15-18. 2:e vice ordförande, beredningen för primärvård, psykiatri och tandvård 15-18. Ledamot, hälso- och sjukvårdsnämnden 15-18. Ersättare i HFSAB, Helsingborgs kommun 15-18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 5 mars 2020 Frågestund
Debatt om förslag 2019/20:SoU4 13 februari 2020 Äldrefrågor
Frågestund 6 februari 2020 Frågestund
Debatt om förslag 2018/19:SoU15 25 april 2019 Frågor om psykisk ohälsa

Uppdrag till Folkhälsomyndigheten

Skriftlig fråga 2019/20:1648 av Ulrika Heindorff (M)

Fråga 2019/20:1648 Uppdrag till Folkhälsomyndigheten av Ulrika Heindorff M till Socialminister Lena Hallengren S Den 30 mars beslutade regeringen om ett besöksförbud på samtliga av landets äldreboenden för att förhindra spridningen av sjukdomen covid-19. Beslutet trädde i kraft den 1 april. Den 17 juni förlängde regeringen

Inlämnad: 2020-06-23 Svarsdatum: 2020-07-29 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1648 av Ulrika Heindorff (M) (pdf, 91 kB)

med anledning av prop. 2019/20:164 Inriktningen för en nära och tillgänglig vård – en primärvårdsreform

Motion 2019/20:3644 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3644 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. M med anledning av prop. 2019/20:164 Inriktningen för en nära och tillgänglig vård en primärvårdsreform Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att skyndsamt bredda regeringens förslag till definition


Utskottsberedning: 2020/21:SoU2

Motion 2019/20:3644 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (docx, 81 kB) Motion 2019/20:3644 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (pdf, 116 kB)

med anledning av prop. 2019/20:172 En ny lag om tillfälliga smittskyddsåtgärder på serveringsställen

Motion 2019/20:3628 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3628 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. M med anledning av prop. 2019/20:172 En ny lag om tillfälliga smittskyddsåtgärder på serveringsställen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör följa upp att smittskyddsläkaren bistår


Utskottsberedning: 2019/20:SoU25
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2019/20:3628 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (docx, 81 kB) Motion 2019/20:3628 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (pdf, 110 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se