Ulrika Jörgensen (M)

Ulrika Jörgensen (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Hallands län, plats 97
Titel Leg. sjuksköterska.
Född år 1967
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post ulrika.jorgensen[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant kulturutskottet 18- och socialutskottet 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2018/19:68 Ändring av övergångsbestämmelse avseende behörighetsreglering

Motion 2018/19:3065 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:3065 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. M med anledning av prop. 2018/19:68 Ändring av övergångsbestämmelse avseende behörighetsreglering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att skyndsamt agera för att säkerställa personal- och kompetensförsörjningen


Utskottsberedning: 2018/19:SoU21
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:3065 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (docx, 71 kB) Motion 2018/19:3065 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (pdf, 95 kB)

med anledning av prop. 2018/19:59 Reglering av alkoglass m.fl. produkter

Motion 2018/19:3064 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:3064 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. M med anledning av prop. 2018/19:59 Reglering av alkoglass m.fl. produkter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Systembolagets detaljhandelsmonopol ska omfatta alkoholdrycker och alkoholhaltiga


Utskottsberedning: 2018/19:SoU18
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2018/19:3064 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (docx, 72 kB) Motion 2018/19:3064 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (pdf, 95 kB)

med anledning av skr. 2018/19:34 Riksrevisionens rapport om investeringsstödet till särskilda boenden för äldre

Motion 2018/19:3023 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:3023 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. M med anledning av skr. 2018/19:34 Riksrevisionens rapport om investeringsstödet till särskilda boenden för äldre Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att huvudinriktningen ska vara generella statsbidrag


Utskottsberedning: 2018/19:SoU14
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2018/19:3023 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:3023 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (pdf, 81 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.