Ulrika Jörgensen (M)

Ulrika Jörgensen (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Hallands län, plats 97
Titel Leg. sjuksköterska.
Född år 1967
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post ulrika.jorgensen[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant kulturutskottet 18- och socialutskottet 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2020/21:219 Fortsatt giltighet av covid-19-lagen och lagen om tillfälliga smittskyddsåtgärder på serveringsställen

Motion 2020/21:4111 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:4111 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. M med anledning av prop. 2020/21:219 Fortsatt giltighet av covid-19-lagen och lagen om tillfälliga smittskyddsåtgärder på serveringsställen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att covid-19-lagen och


Utskottsberedning: 2021/22:SoU3
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 3 avslag, 3 bifall,

Motion 2020/21:4111 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (docx, 78 kB) Motion 2020/21:4111 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (pdf, 102 kB)

Systematisk uppföljning av läkemedel

Skriftlig fråga 2020/21:3117 av Ulrika Jörgensen (M)

Fråga 2020/21:3117 Systematisk uppföljning av läkemedel av Ulrika Jörgensen M till Socialminister Lena Hallengren S I Riksrevisionens granskningsrapport Mesta möjliga hälsa för skattepengarna framkom det att regeringen bör säkerställa att Tandvårds- och läkemedelsförmånsverket systematiskt arbetar med att bland annat

Inlämnad: 2021-06-04 Svarsdatum: 2021-06-16 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2020/21:3117 av Ulrika Jörgensen (M) (pdf, 94 kB)

Riktlinjer för att minska stillasittande

Skriftlig fråga 2020/21:3115 av Ulrika Jörgensen (M)

Fråga 2020/21:3115 Riktlinjer för att minska stillasittande av Ulrika Jörgensen M till Socialminister Lena Hallengren S Folkhälsomyndigheten släppte i dagarna svenska riktlinjer för att främja fysisk aktivitet och minska stillasittandet en efterlängtad rekommendation där det betonas att all rörelse räknas. Att både vuxna

Inlämnad: 2021-06-04 Svarsdatum: 2021-06-16 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2020/21:3115 av Ulrika Jörgensen (M) (pdf, 76 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.