Ulrika Jörgensen (M)

Ulrika Jörgensen (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Hallands län, plats 97
Titel Leg. sjuksköterska.
Född år 1967
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post ulrika.jorgensen[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant kulturutskottet 18- och socialutskottet 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Frågestund 12 mars 2020 Frågestund
Frågestund 5 mars 2020 Frågestund
Debatt om förslag 2019/20:SoU5 19 februari 2020 Folkhälsofrågor
Frågestund 6 februari 2020 Frågestund

Dokument:

med anledning av skr. 2021/22:249 Vissa frågor inom hälso- och sjukvårdsområdet

Motion 2021/22:4775 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2021/22:4775 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. M med anledning av skr. 2021/22:249 Vissa frågor inom hälso- och sjukvårdsområdet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att patienten ska ha laglig rätt till nationell valfrihet i fråga om öppen och

Inlämnad: 2022-06-15 Förslag: 9
Utskottsberedning: SoU

Motion 2021/22:4775 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (docx, 82 kB) Motion 2021/22:4775 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (pdf, 109 kB)

med anledning av prop. 2021/22:244 Stärkt rätt till personlig assistans vid behov av egenvård

Motion 2021/22:4747 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2021/22:4747 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. M med anledning av prop. 2021/22:244 Stärkt rätt till personlig assistans vid behov av egenvård Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att införa en tydlig definition av begreppet egenvårdsbedömning

Inlämnad: 2022-05-20 Förslag: 4
Utskottsberedning: 2021/22:SoU35
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2021/22:4747 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (docx, 83 kB) Motion 2021/22:4747 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (pdf, 119 kB)

Betydelsen av friskfaktorer tidigt i livet

Skriftlig fråga 2021/22:1547 av Ulrika Jörgensen (M)

Fråga 2021/22:1547 Betydelsen av friskfaktorer tidigt i livet av Ulrika Jörgensen M till Socialminister Lena Hallengren S Nyligen släpptes Generation Pep Pep-rapporten 2022 Temat i rapporten har varit att belysa barns psykiska hälsa. Det framkommer i rapporten att det finns indikationer på att arbete med ett antal friskfaktorer

Inlämnad: 2022-05-06 Svarsdatum: 2022-05-18 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1547 av Ulrika Jörgensen (M) (pdf, 90 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.