Ulrika Karlsson (M)

Ulrika Karlsson (M)

Tjänstgörande ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Uppsala län, plats 86
Titel Redaktör
Född år 1973
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post ulrika.karlsson[på]riksdagen.se
Sociala medier: Facebook

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare för Marta Obminska
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-06-19 – 2018-09-24
    • Ledig 2017-05-18 – 2017-06-18
    • Ordinarie 2015-05-31 – 2017-05-17
    • Ledig 2014-12-01 – 2015-05-30
    • Ordinarie 2014-04-18 – 2014-11-30
    • Ledig 2014-01-13 – 2014-04-17
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-01-12
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2004-09-17 – 2004-10-31
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2021-04-26 – 2022-01-09
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-12-02
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2004-09-23 – 2004-10-31
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2004-09-23 – 2004-10-31
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-05-02
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2013-02-13 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2021-05-06 – 2022-01-09
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2008-03-13 – 2008-05-07
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2012-12-03 – 2018-09-24
    • Riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet

    • Vice ordförande 2014-11-20 – 2018-01-16
    • Ledamot 2014-10-28 – 2014-11-20
    • Ordförande 2013-05-14 – 2014-10-28
    • Ledamot 2013-04-24 – 2013-05-13
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot 2014-10-28 – 2018-09-24
    • Andre vice ordförande 2010-11-17 – 2014-10-28
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Ledamot 2006-10-17 – 2014-10-14
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 2013-03-23 – 2014-11-01

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 04 (ersättare 040917-041031) och 06-. Ledamot justitieutskottet 06-12. Suppleant utbildningsutskottet 04, näringsutskottet 04, civilutskottet 06-, sammansatta justitie- och socialutskottet 08 och utrikesutskottet 13-. Ledamot riksdagens överklagandenämnd 06-14, interparlamentariska unionens svenska delegation 14-, 2:e vice ordförande 10-14. Ledamot och gruppledare EU-nämnden 12-. Ledamot Europarådets svenska delegation 13-14, riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet 14, ordförande 13-14 och vice ordförande 14-. President European Parliamentary Forum (EPF) 15-.
  • Föräldrar

    Börje Karlsson och Barbro Karlsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, ekonomisk linje i Örebro, slutår 93. High School, Silver City New Mexico, USA. Högskolestudier, bl.a. rättsvetenskap, statsvetenskap och engelska, Örebro. Jur. kand.-programmet, Uppsala universitet.
  • Anställningar

    Butiksbiträde. Telemarketingföretag. Fabrikskontor. Kommunikationskonsult. Utredare. Redaktör, Svensk Tidskrift.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Kriminalvårdsnämnden 09-, Yttrandefrihetskommittén 08-, Gentekniknämnden 11-, Centrum för polisforskning vid Uppsala universitet 09- och Polisstyrelsen i Uppsala län 11-.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, Vasa kommundelsnämnd i Örebro. Ledamot, utskottet för jämställdhet 02. Landstingsfullmäktig, Uppsala län 98-09. Ledamot, landstingsstyrelsen 98-02, ersättare 98-02. Landstingsråd 02. Ledamot, kultur- och utbildningsnämnden 99-00, skattenämnden 99-01 och hälso- och sjukvårdsstyrelsen 03-06. Ledamot, C-framåt Uppsala län 03-04. Ersättare, Upplandsstiftelsens stämma 98-02 och Landstingsförbundets kongress 99-02. Ledamot, Demokrati- och självstyrelseberedningen, Sveriges Kommuner och Landsting 03-07.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, MUF:s förbundsstyrelse 98-02, Moderata kommunala samrådsgruppen 98-02. Vice förbundsordförande, Moderaterna i Uppsala län 02-06. Ordförande, Uppsala studentkårsfullmäktige 99-01. Ledamot, Uppsala universitets disciplinnämnd 00-01. Distriktsordförande, MUF Örebro län 95-96. Vice distriktsordförande, MUF Uppsala län 97-98. Ledamot, Arvid Lindmanfonden 06-10. Styrelseledamot, Imint AB 09-10.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Undervisning i sex och samlevnad

Motion 2021/22:3633 av Ulrika Karlsson (M)

Motion till riksdagen 2021/22:3633 av Ulrika Karlsson M Undervisning i sex och samlevnad Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om sex- och samlevnadsundervisning som obligatorisk del av lärarutbildningen och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det


Utskottsberedning: SoU UbU

Motion 2021/22:3633 av Ulrika Karlsson (M) (docx, 69 kB) Motion 2021/22:3633 av Ulrika Karlsson (M) (pdf, 72 kB)

Utgiftsområde 1 Rikets styrelse

Motion 2021/22:4056 av Karin Enström m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2021/22:4056 av Karin Enström m.fl. M Utgiftsområde 1 Rikets styrelse Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2022 inom utgiftsområde 1 Rikets styrelse enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ökade resurser för bättre beredningsmöjligheter


Utskottsberedning: 2021/22:KU1

Motion 2021/22:4056 av Karin Enström m.fl. (M) (docx, 76 kB) Motion 2021/22:4056 av Karin Enström m.fl. (M) (pdf, 100 kB)

Starkare rättsstatliga principer, ett förstärkt fri- och rättighetsskydd och andra grundlagsfrågor

Motion 2021/22:3793 av Karin Enström m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2021/22:3793 av Karin Enström m.fl. M Starkare rättsstatliga principer, ett förstärkt fri- och rättighetsskydd och andra grundlagsfrågor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör utöka 2020 års grundlagskommittés uppdrag att stärka domstolarnas


Utskottsberedning: JuU KU

Motion 2021/22:3793 av Karin Enström m.fl. (M) (docx, 82 kB) Motion 2021/22:3793 av Karin Enström m.fl. (M) (pdf, 128 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se