Ulrika Liljeberg (C)

Ulrika Liljeberg (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Dalarnas län, plats 134
Född år 1969
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post ulrika.liljeberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Ledamot
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2022-10-12 – 2026-09-21
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2022-10-11 – 2023-10-31
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Suppleant 2022-10-27 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Debatt om förslag: Upphovsrätten på den digitala inre marknaden
Debatt om förslag 2022/23:NU6 30 november 2022 Upphovsrätten på den digitala inre marknaden
Stillbild från Debatt om förslag: Snabbare lagföring av brott
Debatt om förslag 2022/23:JuU2 17 november 2022 Snabbare lagföring av brott
Stillbild från Allmänpolitisk debatt: Rättsväsendet
Allmänpolitisk debatt 19 oktober 2022 Rättsväsendet

Dokument:

Utgiftsområde 2 Samhällsekonomi och finansförvaltning

Motion 2022/23:2206 av Martin Ådahl m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2022/23:2206 av Martin Ådahl m.fl. C Utgiftsområde 2 Samhällsekonomi och finansförvaltning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2023 inom utgiftsområde 2 Samhällsekonomi och finansförvaltning enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Centerpartiet strävar efter en

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:FiU2

Motion 2022/23:2206 av Martin Ådahl m.fl. (C) (docx, 84 kB) Motion 2022/23:2206 av Martin Ådahl m.fl. (C) (pdf, 92 kB)

Utgiftsområde 4 Rättsväsendet

Motion 2022/23:2203 av Ulrika Liljeberg m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2022/23:2203 av Ulrika Liljeberg m.fl. C Utgiftsområde 4 Rättsväsendet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2023 inom utgiftsområde 4 Rättsväsendet enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Rättsväsendet är den yttersta garanten för det svenska rättssamhället och

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:JuU1

Motion 2022/23:2203 av Ulrika Liljeberg m.fl. (C) (docx, 87 kB) Motion 2022/23:2203 av Ulrika Liljeberg m.fl. (C) (pdf, 103 kB)

Skatter för företagande och tillväxt i hela landet

Motion 2022/23:2192 av Helena Lindahl m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2022/23:2192 av Helena Lindahl m.fl. C Skatter för företagande och tillväxt i hela landet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att skattesystemet ska ta hänsyn till klimatnytta och de geografiska förutsättningar som råder i Sverige, och detta tillkännager

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 35
Utskottsberedning: SfU SkU 2022/23:CU11 2022/23:FiU26 2022/23:FiU5 2022/23:NU8

Motion 2022/23:2192 av Helena Lindahl m.fl. (C) (docx, 97 kB) Motion 2022/23:2192 av Helena Lindahl m.fl. (C) (pdf, 136 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.