Vasiliki Tsouplaki (V)

Vasiliki Tsouplaki (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Västmanlands län, plats 135
Titel Gymnasielärare.
Född år 1980
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866506
E-post vasiliki.tsouplaki[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Förste vice ordförande
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-11-01 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Förste vice ordförande 2019-02-28 – 2022-09-26
    • Vice ordförande 2018-10-02 – 2019-02-28
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Ledamot 2017-11-09 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2017-11-09 – 2018-09-24
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-03-08 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Deputerad 2018-03-13 – 2018-05-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-03-13 –

  • Utbildning

    Gymnasieskola, Europaprogrammet, Carlforsska gymnasiet, Västerås 96-99. Studier vid Uppsala universitet, Mälardalens högskola och Södertörns högskola 99-07.
  • Anställningar

    Vikarie inom barnomsorg och skola 00-06. Lagerarbetare, Seelig, Morgongåva. Kassapersonal, Ullared 2/Karlssons i Morgongåva. Gymnasielärare, Rekarnegymnasiet i Eskilstuna, 07-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Västerås 06-17. Ledamot, kommunstyrelsen 10-17, ersättare 06-10. Ledamot, utbildningsnämnden 04-06 och kultur-, idrotts- och fritidsnämnden 06-09. Ordförande, barn- och utbildningsnämnden 10-17.
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 17-. Ledamot kulturutskottet 17-18, vice ordförande 18-19 och 1:e vice ordförande 19-. Ledamot sammansatta civil- och kulturutskottet 18. Suppleant skatteutskottet 17-18, miljöutskottet 17-18, trafikutskottet 18- och EU-nämnden 19-.
  • Föräldrar

    Kyprianos Tsouplakis och Marie-Charlotte Silversten, f. Nilsson.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2019/20:KrU11 29 april 2020 Frågor om film och public service
Debatt om förslag 2019/20:KrU10 29 april 2020 Kultur för alla
Debatt om förslag 2019/20:KrU8 29 april 2020 Civila samhället inklusive idrott och folkbildning
Debatt om förslag 2019/20:KrU9 1 april 2020 Kulturarvsfrågor

Vård för marginaliserade grupper

Motion 2020/21:432 av Karin Rågsjö m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2020/21:432 av Karin Rågsjö m.fl. V Vård för marginaliserade grupper 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör tillsätta en utredning för att utreda hur grupper som står längst bort ifrån vården kan synliggöras så att deras vård ur

2020-09-25

Motion 2020/21:432 av Karin Rågsjö m.fl. (V) (docx, 75 kB) Motion 2020/21:432 av Karin Rågsjö m.fl. (V) (pdf, 102 kB)

Hyressättning

Motion 2020/21:404 av Momodou Malcolm Jallow m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2020/21:404 av Momodou Malcolm Jallow m.fl. V Hyressättning 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att påtaglighetsrekvisitet bör tas bort och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att hyreslagen

2020-09-25

Motion 2020/21:404 av Momodou Malcolm Jallow m.fl. (V) (docx, 74 kB) Motion 2020/21:404 av Momodou Malcolm Jallow m.fl. (V) (pdf, 99 kB)

Bostadspolitik, planering och byggande

Motion 2020/21:392 av Momodou Malcolm Jallow m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2020/21:392 av Momodou Malcolm Jallow m.fl. V Bostadspolitik, planering och byggande 1  Innehåll 1Innehåll 2Förslag till riksdagsbeslut 3Inledning 4Bostaden är en social rättighet 4.1Nytt bostadspolitiskt mål 4.2Nationell strategi för att säkerställa allas rätt till bostad 5Bostadssocial

2020-09-24

Motion 2020/21:392 av Momodou Malcolm Jallow m.fl. (V) (docx, 91 kB) Motion 2020/21:392 av Momodou Malcolm Jallow m.fl. (V) (pdf, 146 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se