Veronica Lindholm (S)

Veronica Lindholm (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västerbottens län
Titel Personlig assistent.
Född år 1984

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2016-02-10 – 2018-09-24

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot konstitutionsutskottet 14-. Suppleant socialutskottet 16-.
  • Föräldrar

    Ingemar Lövgren och Monica Lövgren.
  • Utbildning

    Estetisk bild, Anderstorp gymnasium, Skellefteå slutår 03. Utbildning till undersköterska 06-07.
  • Anställningar

    Vårdbiträde, Skellefteå kommun 04. Personlig assistent, Frösunda omsorg 03-16. Allmän facklig pedagog, Medlefors folkhögskola 13-14. Personlig assistent, God Assistans 16-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Integritetskommittén. Ledamot, parlamentariska referensgruppen i utredningen/Stärkt meddelarskydd (Ju 2016:01).
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Regionalt skyddsombud, fackförbundet Kommunal 12-14. Suppleant, Skellefteå museums styrelse 13-. Ordförande, Socialdemokraternas kvinnoförbund, Skellefteå 13- och vald till förbundsvalberedning 15.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2017/18:KU20 18 juni 2018 Granskningsbetänkande
Debatt om förslag 2017/18:KU23 18 april 2018 Ny dataskyddslag
Frågestund 8 mars 2018 Frågestund
Debatt om förslag 2017/18:KU11 31 januari 2018 Justitieombudsmännens ämbetsberättelse

Dokument:

Öka kunskapen och ge större uppmärksamhet till barn som lever med missbrukande föräldrar

Motion 2017/18:2667 av Monica Green m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2667 av Monica Green m.fl. S Öka kunskapen och ge större uppmärksamhet till barn som lever med missbrukande föräldrar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten att ställa krav på att utbildningar som är inriktade på yrken


Utskottsberedning: 2017/18:UbU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2667 av Monica Green m.fl. (S) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:2667 av Monica Green m.fl. (S) (pdf, 76 kB)

Förskola för alla

Motion 2017/18:2223 av Paula Holmqvist m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2223 av Paula Holmqvist m.fl. S Förskola för alla Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga fler åtgärder så att fler barn får möjlighet till förskolans verksamhet, och detta tillkännager riksdagen för regeringen. Motivering Att ha


Utskottsberedning: 2017/18:UbU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2223 av Paula Holmqvist m.fl. (S) (docx, 55 kB) Motion 2017/18:2223 av Paula Holmqvist m.fl. (S) (pdf, 72 kB)

Kunskapslyft för barn och lärare

Motion 2017/18:2146 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2146 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. S Kunskapslyft för barn och lärare Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av ett kunskapslyft för barn för att stärka deras kunskaper om sina egna rättigheter och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2017/18:KrU6 2017/18:UbU19 2017/18:UbU20
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2017/18:2146 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2146 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. (S) (pdf, 82 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.