Viktor Wärnick (M)

Viktor Wärnick (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Gävleborgs län, plats 347
Titel Jurist.
Född år 1991
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post viktor.warnick[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Andre vice ordförande 2021-02-02 – 2022-01-28
    • Ledamot 2018-10-02 – 2021-02-02
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2022-02-14 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-02-13
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot kulturutskottet 18-. Suppleant skatteutskottet 18-19.
  • Föräldrar

    Behandlande vårdaren Lars-Erik Wärnick och undersköterskan Kerstin Wärnick, f. Fröberg.
  • Utbildning

    Gymnasieutbildning samhällsvetenskapliga programmet (ekonomiinriktning) Staffangymnasiet, Söderhamn, slutår 10. Juristexamen, Uppsala universitet 18.
  • Anställningar

    Kundtjänstmedarbetare, Teleperformance, Söderhamn 09-14. Asylprövningshandläggare, Migrationsverket, Gävle 16-18.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Nämndeman, Hudiksvalls tingsrätt 11-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Söderhamn 10- och ordförande, kommunfullmäktige 18-. Ledamot, kommunstyrelsen 11-18. Ledamot, kultur- och samhällsutvecklingsnämnden 11-14. Ledamot, förbundsdirektionen, kommunalförbundet södra Hälsingland 13-18. Gruppledare, Söderhamns kommun 14-18.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Moderata ungdomsförbundet i Söderhamn, 06-10 och ordförande 08-10. Styrelseledamot, Moderata samlingspartiet i Söderhamn, 07-19 och ordförande 13-19. Styrelseledamot, Moderata samlingspartiet i Gävleborg 13-19.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

En strategi för en återstart av kultursektorn

Interpellation 2020/21:799 av Magnus Stuart (M)

Interpellation 2020/21:799 En strategi för en återstart av kultursektorn av Magnus Stuart M till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Coronapandemin har slagit mycket hårt mot större delen av Sveriges kulturutövare. Alla utövare har mer eller mindre påverkats av pandemin de som har påverkats allra mest är nöjes-

Inlämnad: 2021-06-03 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Interpellation 2020/21:799 av Magnus Stuart (M) (pdf, 86 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: En strategi för en återstart av kultursektorn

Prioritering av dubbelspårig ostkustbana

Interpellation 2020/21:790 av Viktor Wärnick (M)

Interpellation 2020/21:790 Prioritering av dubbelspårig ostkustbana av Viktor Wärnick M till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Sverige behöver en ny ostkustbana som är dubbelspårig. Järnvägsbanan längs ostkusten är bland de mest trafikerade enkelspåriga järnvägarna i landet och är i skriande behov av en kapacitetsutbyggnad.

Inlämnad: 2021-06-01 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2020/21:790 av Viktor Wärnick (M) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Prioritering av dubbelspårig ostkustbana

Dubbelspår Härnösand-Sundsvall-Gävle

Interpellation 2020/21:782 av Jörgen Berglund (M)

Interpellation 2020/21:782 Dubbelspår HärnösandSundsvallGävle av Jörgen Berglund M till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Sveriges längsta flaskhals på järnvägen finns mellan Gävle och Sundsvall. Ostkustbanan är i dag enkelspårig och krokig vilket gör att restiden för passagerare och gods tar längre tid än vad som skulle

Inlämnad: 2021-05-28 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2020/21:782 av Jörgen Berglund (M) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Dubbelspår Härnösand-Sundsvall-Gävle

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.