Yasmine Eriksson (SD)

Yasmine Eriksson (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 316
Titel Pressassistent.
Född år 1989
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865430
E-post yasmine.eriksson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2019-06-18 – 2020-09-03
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2019-06-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-26 – 2020-09-13
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant civilutskottet 18-, miljö- och jordbruksutskottet 18-, trafikutskottet 18-, näringsutskottet 19- och försvarsutskottet 19-.
  • Föräldrar

    Serviceteknikern Johan Norberg och butiksbiträdet Charlotta Eriksson.
  • Utbildning

    YTC Lindholmens gymnasium, Göteborg, slutår 07. Högskolan i Halmstad, HT11. Mälardalens Högskola, VT15.
  • Anställningar

    Butiksbiträde, Partille Stormarknad AB, 06-16. Informationsassistent, Sverigedemokraterna, 16-17. Informationssekreterare, Sverigedemokraterna, 17. Pressassistent, Sverigedemokraterna, 17-18.
  • Kommunala uppdrag

    Ersättare kultur- och fritidsnämnden, Norrköping, 15-17.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Vice ordförande och kassör, Sverigedemokratisk ungdom i Norrköping, 14-15. Ledamot och kassör, Sverigedemokraterna i Norrköping 15-16. Sekreterare, Ungsvenskarna Norrköping, 15-16. Arbetsgruppsledamot, Ungsvenskarna Östergötland, 15-17. Ordförande, Medlemsträffsutskottet för Ungsvenskarna Östergötland, 16. Ledamot och sekreterare, Sverigedemokraterna Norrköping 16-18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Svenskt fiske och vattenbruk

Motion 2020/21:731 av Runar Filper m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2020/21:731 av Runar Filper m.fl. SD Svenskt fiske och vattenbruk Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att låta offentliga institutioner prioritera svenskfångad fisk och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs

2020-09-30

Motion 2020/21:731 av Runar Filper m.fl. (SD) (docx, 81 kB) Motion 2020/21:731 av Runar Filper m.fl. (SD) (pdf, 120 kB)

Svenska livsmedel

Motion 2020/21:730 av Staffan Eklöf m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2020/21:730 av Staffan Eklöf m.fl. SD Svenska livsmedel Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att införa ett importförbud för animalieprodukter där djur utsatts för ett systematiskt onödigt lidande som väsentligt strider mot svensk djurskyddslagstiftning

2020-09-30

Motion 2020/21:730 av Staffan Eklöf m.fl. (SD) (docx, 77 kB) Motion 2020/21:730 av Staffan Eklöf m.fl. (SD) (pdf, 114 kB)

En skogspolitik för lönsamt brukande och biologisk mångfald

Motion 2020/21:729 av Mats Nordberg m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2020/21:729 av Mats Nordberg m.fl. SD En skogspolitik för lönsamt brukande och biologisk mångfald Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att behålla och utveckla den svenska modellen för skogsbruk och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer

2020-09-30

Motion 2020/21:729 av Mats Nordberg m.fl. (SD) (docx, 101 kB) Motion 2020/21:729 av Mats Nordberg m.fl. (SD) (pdf, 213 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se