Yasmine Eriksson (SD)

Yasmine Eriksson (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 316
Titel Pressassistent.
Född år 1989
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865430
E-post yasmine.eriksson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2019-06-18 – 2020-09-03
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2019-06-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-26 – 2020-09-13
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant civilutskottet 18-, miljö- och jordbruksutskottet 18-, trafikutskottet 18-, näringsutskottet 19- och försvarsutskottet 19-.
  • Föräldrar

    Serviceteknikern Johan Norberg och butiksbiträdet Charlotta Eriksson.
  • Utbildning

    YTC Lindholmens gymnasium, Göteborg, slutår 07. Högskolan i Halmstad, HT11. Mälardalens Högskola, VT15.
  • Anställningar

    Butiksbiträde, Partille Stormarknad AB, 06-16. Informationsassistent, Sverigedemokraterna, 16-17. Informationssekreterare, Sverigedemokraterna, 17. Pressassistent, Sverigedemokraterna, 17-18.
  • Kommunala uppdrag

    Ersättare kultur- och fritidsnämnden, Norrköping, 15-17.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Vice ordförande och kassör, Sverigedemokratisk ungdom i Norrköping, 14-15. Ledamot och kassör, Sverigedemokraterna i Norrköping 15-16. Sekreterare, Ungsvenskarna Norrköping, 15-16. Arbetsgruppsledamot, Ungsvenskarna Östergötland, 15-17. Ordförande, Medlemsträffsutskottet för Ungsvenskarna Östergötland, 16. Ledamot och sekreterare, Sverigedemokraterna Norrköping 16-18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

med anledning av skr. 2018/19:121 Riksrevisionens rapport om Klimatklivet

Motion 2018/19:3113 av Martin Kinnunen m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:3113 av Martin Kinnunen m.fl. SD med anledning av skr. 2018/19:121 Riksrevisionens rapport om Klimatklivet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att lägga ned Klimatklivet och tillkännager detta för regeringen. Motivering Behovet av att bekämpa


Utskottsberedning: 2019/20:MJU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:3113 av Martin Kinnunen m.fl. (SD) (docx, 67 kB) Motion 2018/19:3113 av Martin Kinnunen m.fl. (SD) (pdf, 77 kB)

med anledning av prop. 2018/19:94 Befrielse från koldioxid- och energiskatt och förändrad omräkning av skatt för diesel och bensin

Motion 2018/19:3080 av Staffan Eklöf m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:3080 av Staffan Eklöf m.fl. SD med anledning av prop. 2018/19:94 Befrielse från koldioxid- och energiskatt och förändrad omräkning av skatt för diesel och bensin Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att skatten för diesel i arbetsmaskiner


Utskottsberedning: 2018/19:SkU22
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:3080 av Staffan Eklöf m.fl. (SD) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:3080 av Staffan Eklöf m.fl. (SD) (pdf, 83 kB)

med anledning av skr. 2018/19:52 Riksrevisionens rapport om Landsbygdsprogrammet 2014-2020

Motion 2018/19:3031 av Staffan Eklöf m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:3031 av Staffan Eklöf m.fl. SD med anledning av skr. 2018/19:52 Riksrevisionens rapport om Landsbygdsprogrammet 20142020 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om tillsättandet av en kompletterande snabbutredning av de nationella behoven av landsbygdsutveckling


Utskottsberedning: 2018/19:MJU17
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2018/19:3031 av Staffan Eklöf m.fl. (SD) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:3031 av Staffan Eklöf m.fl. (SD) (pdf, 89 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se