Yusuf Aydin (KD)

Yusuf Aydin (KD)

Tjänstgörande statsrådsersättare

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 29
Född år 1982
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post yusuf.aydin[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare för Jakob Forssmed
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2022-11-08 – 2026-09-21
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2022-11-09 – 2026-09-21
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2022-11-09 – 2026-09-21
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2022-11-09 – 2026-09-21
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2022-11-09 – 2026-09-21
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2022-11-24 – 2026-09-21
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2022-11-16 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Erkännande av folkmordet Seyfo

Motion 2022/23:1587 av Magnus Oscarsson och Yusuf Aydin (båda KD)

Motion till riksdagen 2022/23:1587 av Magnus Oscarsson och Yusuf Aydin båda KD Erkännande av folkmordet Seyfo Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör erkänna folkmordet Seyfo 1915 på assyrier, syrianer, armenier och pontiska greker, och detta tillkännager

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 1
Utskottsberedning: UU

Motion 2022/23:1587 av Magnus Oscarsson och Yusuf Aydin (båda KD) (docx, 72 kB) Motion 2022/23:1587 av Magnus Oscarsson och Yusuf Aydin (båda KD) (pdf, 78 kB)

Självförsörjningsmål

Motion 2022/23:1534 av Hans Eklind och Yusuf Aydin (båda KD)

Motion till riksdagen 2022/23:1534 av Hans Eklind och Yusuf Aydin båda KD Självförsörjningsmål Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att mäta graden av självförsörjning med ett självförsörjningsmål och tillkännager detta för regeringen. Motivering Den gängse uppfattningen

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:AU9

Motion 2022/23:1534 av Hans Eklind och Yusuf Aydin (båda KD) (docx, 78 kB) Motion 2022/23:1534 av Hans Eklind och Yusuf Aydin (båda KD) (pdf, 77 kB)

Syrisk-ortodoxa kloster och kyrkor i Turkiet

Motion 2022/23:1496 av Yusuf Aydin (KD)

Motion till riksdagen 2022/23:1496 av Yusuf Aydin KD Syrisk-ortodoxa kloster och kyrkor i Turkiet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige genom Unesco ska verka för att de av Turkiet föreslagna syrisk-ortodoxa kyrkorna och klostren klassas som världsarv av Unesco

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 1
Utskottsberedning: KrU

Motion 2022/23:1496 av Yusuf Aydin (KD) (docx, 80 kB) Motion 2022/23:1496 av Yusuf Aydin (KD) (pdf, 73 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.