Yvonne Ruwaida (MP)

Yvonne Ruwaida (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms kommun
Född år 1970

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2000-06-15 – 2002-09-30
    • Ledamot 1998-10-13 – 2000-06-15
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2003-05-29 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2003-01-22
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-01
    • Ledamot 2000-06-15 – 2002-09-30
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-11-14 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2003-01-22
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-11-28 – 1998-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2003-12-15 – 2006-10-02
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2001-11-02
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2003-01-22
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-10-08

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Interpellationsdebatt: Motverkande av islamofobi i polisarbetet
Interpellationsdebatt 2005/06:465 av Ruwaida, Yvonne (mp) 7 juni 2006 Motverkande av islamofobi i polisarbetet
Stillbild från Interpellationsdebatt: Omfattningen av brottet hets mot folkgrupp vid åberopande av religionsfriheten
Interpellationsdebatt 2005/06:463 av Ruwaida, Yvonne (mp) 7 juni 2006 Omfattningen av brottet hets mot folkgrupp vid åberopande av religionsfriheten
Stillbild från Interpellationsdebatt: Militärt samarbete med Israel
Interpellationsdebatt 2005/06:377 av Ruwaida, Yvonne (mp) 5 juni 2006 Militärt samarbete med Israel

Dokument:

Motverkande av islamofobi i polisarbetet

Interpellation 2005/06:465 av Ruwaida, Yvonne (mp)

den 22 maj Interpellation 2005/06:465 av Yvonne Ruwaida mp till justitieminister Thomas Bodström s Motverkande av islamofobi i polisarbetet Polisen har ett särskilt ansvar för att försvara människors lika värde. I en tidningsartikel uttalar en polisman i en artikel efter ett gängbråk i ett invandrartätt område följande:

Inlämnad: 2006-05-22 Besvarare: Thomas Bodström (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Motverkande av islamofobi i polisarbetet

Omfattningen av brottet hets mot folkgrupp vid åberopande av religionsfriheten

Interpellation 2005/06:463 av Ruwaida, Yvonne (mp)

den 22 maj Interpellation 2005/06:463 av Yvonne Ruwaida mp till justitieminister Thomas Bodström s Omfattningen av brottet hets mot folkgrupp vid åberopande av religionsfriheten 16 kap. 8 brottsbalken reglerar brottet hets mot folkgrupp. Det anges således bland annat att den som i uttalande som sprids hotar eller

Inlämnad: 2006-05-22 Besvarare: Thomas Bodström (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Omfattningen av brottet hets mot folkgrupp vid åberopande av religionsfriheten

Sveriges position i Mellanösternpolitiken

Interpellation 2005/06:390 av Hamilton, Carl B (fp)

den 5 maj Interpellation 2005/06:390 av Carl B Hamilton fp till utrikesminister Jan Eliasson s Sveriges position i Mellanösternpolitiken I den senaste utrikespolitiska deklarationen från februari 2006 anges följande mål för den svenska regeringens Mellanösternpolitik: Folkrätten, humanitärrätten och de mänskliga

Inlämnad: 2006-05-05 Besvarare: Jan Eliasson (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Sveriges position i Mellanösternpolitiken

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.