Yvonne Ruwaida (MP)

Yvonne Ruwaida (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms kommun
Född år 1970

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2000-06-15 – 2002-09-30
    • Ledamot 1998-10-13 – 2000-06-15
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2003-05-29 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2003-01-22
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-01
    • Ledamot 2000-06-15 – 2002-09-30
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-11-14 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2003-01-22
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-11-28 – 1998-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2003-12-15 – 2006-10-02
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2001-11-02
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2003-01-22
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-10-08

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1994/95:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1995/96, m.m. (kompletteringsproposition)

Motion 1994/95:Fi34 av Birger Schlaug m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 1994/95:Fi34 av Birger Schlaug m.fl. mp med anledning av prop. 1994/95:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1995/96, m.m. kompletteringsproposition Miljöpartiet de grönas förslag till vårbudget 1995 Innehållsförteckning 1 Sammanfattning2 2 Den ekonomiska politiken2


Utskottsberedning: --------------------------------------------1994/95:FiU19 1994/95:FiU20 1994/95:JoU24 1994/95:KU36 1994/95:LU32 1994/95:NU28
Riksdagsbeslut (88 yrkanden): , , 44 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1994/95:218 En effektivare arbetsmarknadspolitik m.m.

Motion 1994/95:A56 av Birger Schlaug m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 1994/95:A56 av Birger Schlaug m.fl. mp med anledning av prop. 1994/95:218 En effektivare arbetsmarknadspolitik m.m. Miljöpartiet de gröna anser att den arbetsmarknadspolitik som regeringen bedriver på många sätt är synnerligen otillfredsställande. För att lösa arbetsmarknadsproblemen krävs tre


Utskottsberedning: ---------------------1994/95:AU15 1994/95:BoU21 1994/95:FiU20 1995/96:AU9
Riksdagsbeslut (42 yrkanden): , , 21 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1994/95:140 Aktiv konsumentpolitik

Motion 1994/95:L49 av Yvonne Ruwaida och Birger Schlaug (mp)

Motion till riksdagen 1994/95:L49 av Yvonne Ruwaida och Birger Schlaug mp med anledning av prop. 1994/95:140 Aktiv konsumentpolitik Konsumentpolitik Konsumentens ställning på marknaden är utomordentligt svag jämfört med vad som förutsätts i de liberala teorier som sägs ligga till grund för de just nu så moderna kraven


Utskottsberedning: --------------------------------1994/95:LU32
Riksdagsbeslut (64 yrkanden): , , 32 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se