Yvonne Ruwaida (MP)

Yvonne Ruwaida (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms kommun
Född år 1970

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2000-06-15 – 2002-09-30
    • Ledamot 1998-10-13 – 2000-06-15
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2003-05-29 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2003-01-22
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-01
    • Ledamot 2000-06-15 – 2002-09-30
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-11-14 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2003-01-22
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-11-28 – 1998-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2003-12-15 – 2006-10-02
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2001-11-02
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2003-01-22
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-10-08

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av skr. 1996/97:138 Redogörelse för den svenska krigsmaterielexporten år 1996

Motion 1996/97:U24 av Bodil Francke Ohlsson m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 1996/97:U24 av Bodil Francke Ohlsson m.fl. mp med anledning av skr. 1996/97:138 Redogörelse för den svenska krigsmaterielexporten Inledning I denna motion begränsar vi oss till att kommentera enskildheter i regeringens skrivelse till riksdagen, i den ordning de förekommer i skrivelsen. I en


Utskottsberedning: -------------------1997/98:UU3
Riksdagsbeslut (38 yrkanden): , , 19 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1996/97:163 Den kooperativa företagsformen

Motion 1996/97:L16 av Yvonne Ruwaida och Ronny Korsberg (mp)

Motion till riksdagen 1996/97:L16 av Yvonne Ruwaida och Ronny Korsberg mp med anledning av prop. 1996/97:163 Den kooperativa företagsformen Den kooperativa verksamhetsformen är mycket värdefull på många sätt i samhället. Det förslag som regeringen nu läger fram angående den kooperativa företagsformen är ett bra förslag.


Utskottsberedning: -1997/98:LU3
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1996/97:150 1997 års ekonomiska vårproposition

Motion 1996/97:Fi45 av Marianne Samuelsson m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 1996/97:Fi45 av Marianne Samuelsson m.fl. mp med anledning av prop. 1996/97:150 1997 års ekonomiska vårproposition Sammanfattning Regeringens vårproposition är ett misslyckande för de arbetslösa, för miljön och för de med små ekonomiska marginaler som på ett orättvist sätt drabbats av besparingar


Utskottsberedning: -------------------------------------------------------1996/97:AU13 1996/97:FiU20
Riksdagsbeslut (110 yrkanden): , , 55 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.