Yvonne Ruwaida (MP)

Yvonne Ruwaida (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms kommun
Född år 1970

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2000-06-15 – 2002-09-30
    • Ledamot 1998-10-13 – 2000-06-15
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2003-05-29 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2003-01-22
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-01
    • Ledamot 2000-06-15 – 2002-09-30
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-11-14 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2003-01-22
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-11-28 – 1998-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2003-12-15 – 2006-10-02
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2001-11-02
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2003-01-22
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-10-08

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1999/2000:121 Privat införsel av alkoholdrycker, m.m.

Motion 1999/2000:Sk26 av Yvonne Ruwaida m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 1999/2000:Sk26 av Ruwaida, Yvonne mp med anledning av prop. 1999/2000:121 Privat införsel av alkoholdrycker, m.m. Vad vill regeringen Regeringen vill öka införselkvoterna för alkohol för att ytterligare anpassa oss till europeiska förhållandenI föreliggande proposition menar man att skatterna på


Utskottsberedning: --1999/2000:SkU23
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

med anledning av skr. 1999/2000:60 Berättelse om verksamheten i Europeiska unionen under 1999

Motion 1999/2000:U14 av Marianne Samuelsson och Yvonne Ruwaida (mp)

Motion till riksdagen 1999/2000:U14 av Samuelsson, Marianne mp med anledning av skr. 1999/2000:60 Berättelse om verksamheten i Europeiska unionen under 1999 Inledning Under verksamhetsåret 1999 har EU tagit de kanske största stegen mot vad vi kan kalla en federal statsbildning, beslutet om en gemensam militär styrka


Utskottsberedning: ------------1999/2000:UU10
Riksdagsbeslut (24 yrkanden): , , 12 saknar beslutsinformation

brott med rasistiska inslag

Skriftlig fråga 1999/2000:732 av Ruwaida, Yvonne (mp)

den 22 mars Fråga 1999/2000:732 av Yvonne Ruwaida mp till justitieminister Laila Freivalds om brott med rasistiska inslag Vissa brott som har rasistiska inslag har en väldigt stor spridning och räckvidd. Det gäller bl.a. stor spridning i form av avtryckta skrifter, cd-skivor och Internetspridning. Justitiekanslern

Inlämnad: 2000-03-22 Besvarare: justitieminister Laila Freivalds (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.