Omfattande planerat tekniskt arbete

Under tisdagen pågår ett planerat tekniskt arbete på webbplatsen. Under arbetet genomförs olika testsändningar från kammaren. Det kommer även att publiceras sändningar i webb-tv-arkivet. Delar av det som visas i webbplatsens kalender för tisdag 24 maj är testinformation. Arbetet är ett led i att modernisera tekniken för webb-tv på riksdagen.se. Vid frågor kontakta riksdagsinformation på riksdagsinformation@riksdagen.se.

Yvonne Ruwaida (MP)

Yvonne Ruwaida (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms kommun
Född år 1970

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2000-06-15 – 2002-09-30
    • Ledamot 1998-10-13 – 2000-06-15
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2003-05-29 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2003-01-22
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-01
    • Ledamot 2000-06-15 – 2002-09-30
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-11-14 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2003-01-22
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-11-28 – 1998-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2003-12-15 – 2006-10-02
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2001-11-02
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2003-01-22
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-10-08

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

partnerskapslagen

Skriftlig fråga 1999/2000:1301 av Ruwaida, Yvonne (mp)

den 10 augusti Fråga 1999/2000:1301 av Yvonne Ruwaida mp till justitieminister Laila Freivalds om partnerskapslagen Dagens äktenskapslagstiftning gör skillnad på om man vill gifta sig med en person av samma kön eller det motsatta. Det finns ingen saklig grund till varför det ska vara på det viset. Partnerskapslagen

Inlämnad: 2000-08-10 Besvarare: justitieminister Laila Freivalds (S)

offentlighetsregler inom EU

Skriftlig fråga 1999/2000:1262 av Ruwaida, Yvonne (mp)

den 31 juli Fråga 1999/2000:1262 av Yvonne Ruwaida mp till statsrådet Britta Lejon om offentlighetsregler inom EU Torsdagen den 27 juli tar Coreper ett beslut om sekretessregler för EU:s säkerhetspolitik, militära samarbete samt den civila krishanteringen. Då stats- och regeringscheferna inom EU diskuterade denna fråga

Inlämnad: 2000-08-01 Besvarare: statsrådet Britta Lejon (S)

handelspolitikens spelregler

Skriftlig fråga 1999/2000:1084 av Ruwaida, Yvonne (mp)

den 6 juni Fråga 1999/2000:1084 av Yvonne Ruwaida mp till statsrådet Leif Pagrotsky om handelspolitikens spelregler Sedan euron introducerades har den tappat rejält med mark i jämförelse med såväl kronan som dollarn. Denna förlust i värde anses av vissa inte spela någon roll för de deltagande medlemsstaterna eftersom

Inlämnad: 2000-06-06 Besvarare: statsrådet Leif Pagrotsky (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.