Yvonne Ruwaida (MP)

Yvonne Ruwaida (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms kommun
Född år 1970

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2000-06-15 – 2002-09-30
    • Ledamot 1998-10-13 – 2000-06-15
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2003-05-29 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2003-01-22
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-01
    • Ledamot 2000-06-15 – 2002-09-30
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-11-14 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2003-01-22
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-11-28 – 1998-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2003-12-15 – 2006-10-02
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2001-11-02
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2003-01-22
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-10-08

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2005/06:129 Genomförande av EG-direktiven om överföring av passageraruppgifter och uppehållstillstånd för studier

Motion 2005/06:Sf29 av Mona Jönsson m.fl. (mp)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening att Sverige skall ta initiativ till att riva upp beslutet om transportörsansvaret. Riksdagen avslår förslaget om uppgiftsskyldighet under avsnitt 5.4.1. Riksdagen avslår förslaget om ekonomiska sanktioner under avsnitt 5.4.2. Riksdagen avslår


Utskottsberedning: 2005/06:SfU14
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 7 avslag

Motion 2005/06:Sf29 av Mona Jönsson m.fl. (mp) (doc, 46 kB) Motion 2005/06:Sf29 av Mona Jönsson m.fl. (mp) (pdf, 175 kB)

Stopp för den globala vapenspridningen

Motion 2005/06:U386 av Peter Eriksson m.fl. (mp, -)

1 Innehållsförteckning 1 Innehållsförteckning 1 2 Förslag till riksdagsbeslut 2 3 Vapen i världen 5 3.1 Inledning 5 3.2 Genusaspekter 6 3.3 Konfliktförebyggande arbete 7 3.4 Legitim våldsutövning 8 3.5 Krig som utvecklingshinder 8 3.6 Svensk vapenexport 9 4 Vapenslag 11 4.1 Minor och klusterbomber 11 4.2 Utbränt


Utskottsberedning: 2005/06:JuU17 2005/06:JuU29 2005/06:UU10 2005/06:UU12 2005/06:UU15 2005/06:UU18
Riksdagsbeslut (32 yrkanden): 32 avslag

Motion 2005/06:U386 av Peter Eriksson m.fl. (mp, -) (doc, 134 kB) Motion 2005/06:U386 av Peter Eriksson m.fl. (mp, -) (pdf, 281 kB)

Palestina

Motion 2005/06:U370 av Yvonne Ruwaida m.fl. (mp)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att Sverige fortsatt bör hävda att en lösning på PalestinaIsrael-konflikten måste bygga på relevanta FN-resolutioner. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att Sveriges policy


Utskottsberedning: 2005/06:UU12 2005/06:UU8
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): 10 avslag

Motion 2005/06:U370 av Yvonne Ruwaida m.fl. (mp) (doc, 53 kB) Motion 2005/06:U370 av Yvonne Ruwaida m.fl. (mp) (pdf, 182 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.