Yvonne Ruwaida (MP)

Yvonne Ruwaida (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms kommun
Född år 1970

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2000-06-15 – 2002-09-30
    • Ledamot 1998-10-13 – 2000-06-15
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2003-05-29 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2003-01-22
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-01
    • Ledamot 2000-06-15 – 2002-09-30
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-11-14 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2003-01-22
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-11-28 – 1998-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2003-12-15 – 2006-10-02
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2001-11-02
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2003-01-22
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-10-08

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2005/06:129 Genomförande av EG-direktiven om överföring av passageraruppgifter och uppehållstillstånd för studier

Motion 2005/06:Sf29 av Mona Jönsson m.fl. (mp)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening att Sverige skall ta initiativ till att riva upp beslutet om transportörsansvaret. Riksdagen avslår förslaget om uppgiftsskyldighet under avsnitt 5.4.1. Riksdagen avslår förslaget om ekonomiska sanktioner under avsnitt 5.4.2. Riksdagen avslår


Utskottsberedning: 2005/06:SfU14
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 7 avslag

Motion 2005/06:Sf29 av Mona Jönsson m.fl. (mp) (doc, 46 kB) Motion 2005/06:Sf29 av Mona Jönsson m.fl. (mp) (pdf, 175 kB)

Svenskt agerande för att säkerställa att internationell rättssäkerhet respekteras av USA

Interpellation 2005/06:196 av Ruwaida, Yvonne (mp)

den 12 januari Interpellation 2005/06:196 av Yvonne Ruwaida mp till statsminister Göran Persson s Svenskt agerande för att säkerställa att internationell rättssäkerhet respekteras av USA Statsminister Göran Persson krävde vid sitt möte med president George W Bush i Washington i april 2004 att den svenske fången

Inlämnad: 2006-01-12 Besvarare: Laila Freivalds (S)

Omfattningen av brottet hets mot folkgrupp vid åberopande av religionsfriheten

Interpellation 2005/06:163 av Ruwaida, Yvonne (mp)

den 12 december Interpellation 2005/06:163 av Yvonne Ruwaida mp till justitieminister Thomas Bodström s Omfattningen av brottet hets mot folkgrupp vid åberopande av religionsfriheten 16 kap. 8 brottsbalken reglerar brottet hets mot folkgrupp. Det anges således bland annat att den som i uttalande som sprids hotar

Inlämnad: 2005-12-12 Besvarare: Thomas Bodström (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.