Yvonne Ruwaida (MP)

Yvonne Ruwaida (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms kommun
Född år 1970

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2000-06-15 – 2002-09-30
    • Ledamot 1998-10-13 – 2000-06-15
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2003-05-29 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2003-01-22
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-01
    • Ledamot 2000-06-15 – 2002-09-30
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-11-14 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2003-01-22
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-11-28 – 1998-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2003-12-15 – 2006-10-02
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2001-11-02
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2003-01-22
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-10-08

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

homosexuella i Egypten

Skriftlig fråga 2000/01:1591 av Ruwaida, Yvonne (mp)

den 17 augusti Fråga 2000/01:1591 av Yvonne Ruwaida mp till utrikesminister Anna Lindh om homosexuella i Egypten I går överlämnade en delegation från svenska Amnesty, RFSL samt representanter från alla riksdagspartier ett protestbrev till Egyptens ambassad. Den 11 maj greps och fängslades 52 män i Kairo efter en rannsakan

Inlämnad: 2001-08-17 Besvarare: utrikesminister Anna Lindh (S)

Israel och folkrätten

Skriftlig fråga 2000/01:1502 av Ruwaida, Yvonne (mp)

den 10 juli Fråga 2000/01:1502 av Yvonne Ruwaida mp till utrikesminister Anna Lindh om Israel och folkrätten Israels premiärminister Ariel Sharon sade den 3 juli 2001 att Israel kommer att fortsätta att döda misstänkta palestinier. Minst 24 personer har dödats vid 19 israeliska militära attacker på ockuperad mark.

Inlämnad: 2001-07-10 Besvarare: utrikesminister Anna Lindh (S)

Tobinskatten

Skriftlig fråga 2000/01:1501 av Ruwaida, Yvonne (mp)

den 10 juli Fråga 2000/01:1501 av Yvonne Ruwaida mp till finansminister Bosse Ringholm om Tobinskatten Miljöpartiet de gröna har arbetat för att Sverige skulle ta upp frågan om Tobinskatten under det svenska ordförandeskapet till diskussion på EU-nivå. Men den svenska regeringen har vid upprepade tillfällen sagt att

Inlämnad: 2001-07-10 Besvarare: finansminister Bosse Ringholm (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se