Yvonne Ruwaida (MP)

Yvonne Ruwaida (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms kommun
Född år 1970

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2000-06-15 – 2002-09-30
    • Ledamot 1998-10-13 – 2000-06-15
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2003-05-29 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2003-01-22
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-01
    • Ledamot 2000-06-15 – 2002-09-30
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-11-14 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2003-01-22
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-11-28 – 1998-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2003-12-15 – 2006-10-02
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2001-11-02
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2003-01-22
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-10-08

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

israeliska säkerhetspolisen Mossad

Skriftlig fråga 2002/03:418 av Ruwaida, Yvonne (mp)

den 22 januari Fråga 2002/03:418 av Yvonne Ruwaida mp till utrikesminister Anna Lindh om israeliska säkerhetspolisen Mossad Enligt internationella medier, citerade i DN den 20 januari 2003, så har israeliska säkerhetspolisen Mossad fått lov att döda dem som man betraktar som fiender var som helst i världen. Den här

Inlämnad: 2003-01-22 Besvarare: Anna Lindh (S)

mediecensur i kriget mot terrorism

Skriftlig fråga 2002/03:97 av Ruwaida, Yvonne (mp)

den 8 november Fråga 2002/03:97 av Yvonne Ruwaida mp till statsrådet Mona Sahlin om mediecensur i kriget mot terrorism Rysslands parlament har skärpt reglerna för massmediernas agerande för att hindra närgången bevakning av myndigheternas framtida antiterroristinsatser. Enligt de nya lagarna kommer massmedierapporter

Inlämnad: 2002-11-08 Besvarare: Anna Lindh (S)

islamofobi i Sverige

Skriftlig fråga 2002/03:96 av Ruwaida, Yvonne (mp)

den 8 november Fråga 2002/03:96 av Yvonne Ruwaida mp till statsrådet Mona Sahlin om islamofobi i Sverige Vi ser i världen och i Sverige växande främlingsfientlighet, diskriminering och hets mot människor med muslimsk kulturbakgrund och mot religionen islam. I dag bor det mellan 300 000 och 400 000 muslimer i Sverige.

Inlämnad: 2002-11-08 Besvarare: Mona Sahlin (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se