Yvonne Ruwaida (MP)

Yvonne Ruwaida (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms kommun
Född år 1970

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2000-06-15 – 2002-09-30
    • Ledamot 1998-10-13 – 2000-06-15
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2003-05-29 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2003-01-22
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-01
    • Ledamot 2000-06-15 – 2002-09-30
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-11-14 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2003-01-22
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-11-28 – 1998-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2003-12-15 – 2006-10-02
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2001-11-02
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2003-01-22
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-10-08

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

islamofobi i världen

Skriftlig fråga 2002/03:94 av Ruwaida, Yvonne (mp)

den 8 november Fråga 2002/03:94 av Yvonne Ruwaida mp till utrikesminister Anna Lindh om islamofobi i världen Vi ser i världen och i Sverige växande främlingsfientlighet, diskriminering och hets mot människor med muslimsk kulturbakgrund och mot religionen islam. I dag bor det mellan 300 000 och 400 000 muslimer i Sverige.

Inlämnad: 2002-11-08 Besvarare: Anna Lindh (S)

Homosexuellas, bisexuellas och transpersoners situation i utbildningsväsendet, m.m.

Motion 2002/03:Ub510 av Börje Vestlund m.fl. (s, fp, v, c, mp)

Motion till riksdagen 2002/03:Ub510 av Börje Vestlund m.fl. s, fp, v, c, mp Homosexuellas, bisexuellas och transpersoners situation i utbildningsväsendet, m.m. Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om HBT-kompetens för anställda inom utbildningsväsendet.


Utskottsberedning: 2002/03:UbU11 2002/03:UbU4 2002/03:UbU5
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

EU:s framtidsfrågor

Motion 2002/03:U324 av Ulf Holm m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 2002/03:U324 av Ulf Holm m.fl. mp EU:s framtidsfrågor 1 Innehållsförteckning 1 Innehållsförteckning 43 2 Förslag till riksdagsbeslut 44 3 Inledning 46 4 Fördragsförändringar och folkomröstningar 46 5 Fördragsfäst utträdesmöjlighet 46 6 EU-kommissionen, initiativrätten och uppföljningen 47


Utskottsberedning: -2002/03:FiU1 2002/03:KUU1 2002/03:NU3 2002/03:SkU11 2002/03:UMJU1 2002/03:UU10 2003/04:MJU10 2003/04:MJU14 2003/04:MJU8 2003/04:UU10
Riksdagsbeslut (21 yrkanden): 20 avslag, 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.