Yvonne Ruwaida (MP)

Yvonne Ruwaida (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms kommun
Född år 1970

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2000-06-15 – 2002-09-30
    • Ledamot 1998-10-13 – 2000-06-15
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2003-05-29 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2003-01-22
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-01
    • Ledamot 2000-06-15 – 2002-09-30
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-11-14 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2003-01-22
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-11-28 – 1998-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2003-12-15 – 2006-10-02
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2001-11-02
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2003-01-22
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-10-08

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

transportörsansvaret

Interpellation 2001/02:491 av Ruwaida, Yvonne (mp)

den 26 april Interpellation 2001/02:491 av Yvonne Ruwaida mp till jordbruksminister Margareta Winberg om transportörsansvaret Varje år tar DO emot anmälningar från personer som upplever att de utsatts för etnisk diskriminering av transportörer i samband med in i och ut ur landet. DO Margareta Wadstein befarar att förslaget

Inlämnad: 2002-04-26 Besvarare: statsrådet Jan O Karlsson (S)

Mellanöstern

Interpellation 2001/02:481 av Ruwaida, Yvonne (mp)

den 26 april Interpellation 2001/02:481 av Yvonne Ruwaida mp till utrikesminister Anna Lindh om Mellanöstern Israel bryter flagrant mot internationell rätt och mänskliga rättigheter, som militär ockupationsmakt, genom illegala likvideringar, genom militära operationer, krypskytte och belägringar, samt genom att på

Inlämnad: 2002-04-26 Besvarare: utrikesminister Anna Lindh (S)

USA:s nya utrikespolitiska agenda

Interpellation 2001/02:432 av Ruwaida, Yvonne (mp)

den 26 april Interpellation 2001/02:432 av Yvonne Ruwaida mp till utrikesminister Anna Lindh om USA:s nya utrikespolitiska agenda Efter terrorattackerna mot New York och Washington den 11 september förra året slöt nästan hela världen upp bakom en sårad och skakad amerikansk nation. Det var både naturligt och riktigt.

Inlämnad: 2002-04-26 Besvarare: utrikesminister Anna Lindh (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.