Yvonne Ruwaida (MP)

Yvonne Ruwaida (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms kommun
Född år 1970

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2000-06-15 – 2002-09-30
    • Ledamot 1998-10-13 – 2000-06-15
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2003-05-29 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2003-01-22
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-01
    • Ledamot 2000-06-15 – 2002-09-30
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-11-14 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2003-01-22
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-11-28 – 1998-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2003-12-15 – 2006-10-02
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2001-11-02
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2003-01-22
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-10-08

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

rättssäkerheten för terroristanklagade

Interpellation 2003/04:551 av Ruwaida, Yvonne (mp)

den 21 maj Interpellation 2003/04:551 av Yvonne Ruwaida mp till utrikesminister Laila Freivalds om rättssäkerheten för terroristanklagade Justitieminister Thomas Bodström har medgett att han informerats om att amerikansk underrättelsetjänst var inblandad i avvisningen av de två egyptier som avvisades 2001. Samma sak

Inlämnad: 2004-05-21 Besvarare: Laila Freivalds (S)

EU:s handel med Medelhavsländerna

Interpellation 2003/04:540 av Ruwaida, Yvonne (mp)

den 21 maj Interpellation 2003/04:540 av Yvonne Ruwaida mp till näringsminister Leif Pagrotsky om EU:s handel med Medelhavsländerna Målet med EU:s förhandlingar med tolv sydländer runt Medelhavet är att till år 2010 skapa ett frihandelsområde runt Medelhavet med en marknad bestående av bortåt 800 miljoner människor.

Inlämnad: 2004-05-21 Besvarare: Leif Pagrotsky (S)

EU och handeln med Medelhavsområdet

Interpellation 2003/04:539 av Ruwaida, Yvonne (mp)

den 21 maj Interpellation 2003/04:539 av Yvonne Ruwaida mp till utrikesminister Laila Freivalds om EU och handeln med Medelhavsområdet Målet med EU:s förhandlingar med tolv sydländer runt Medelhavet är att till år 2010 skapa ett frihandelsområde runt Medelhavet med en marknad bestående av bortåt 800 miljoner människor.

Inlämnad: 2004-05-21 Besvarare: Leif Pagrotsky (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.