Yvonne Ruwaida (MP)

Yvonne Ruwaida (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms kommun
Född år 1970

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2000-06-15 – 2002-09-30
    • Ledamot 1998-10-13 – 2000-06-15
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2003-05-29 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2003-01-22
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-01
    • Ledamot 2000-06-15 – 2002-09-30
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-11-14 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2003-01-22
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-11-28 – 1998-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2003-12-15 – 2006-10-02
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2001-11-02
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2003-01-22
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-10-08

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1995/96:225 Marknadsföring av kristallglas

Motion 1995/96:L41 av Yvonne Ruwaida (mp)

Motion till riksdagen 1995/96:L41 av Yvonne Ruwaida m.fl. mp med anledning av prop. 1995/96:225 Marknadsföring av kristallglas I propositionen föreslås att rådets direktiv om tillnärmning av medlemsstaternas lagstiftning om kristallglas införlivas med svensk rätt. Direktivet, som tillkom 1969, är i flera avseenden


Utskottsberedning: ---1996/97:LU1
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1995/96:187 Patientskadelag m.m.

Motion 1995/96:L40 av Thomas Julin m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 1995/96:L40 av Thomas Julin m.fl. mp med anledning av prop. 1995/96:187 Patientskadelag m.m. Miljöpartiet de gröna anser att regeringens försök att komma till rätta med de svårigheter som tidigare funnits i att kunna använda sig av skadeståndslagen är värda att stödja. Förslaget till ny patientskadelag


Utskottsberedning: ---1995/96:LU27
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1995/96:146 Vissa frågor om personlig assistans

Motion 1995/96:So14 av Thomas Julin m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 1995/96:So14 av Thomas Julin m.fl. mp med anledning av prop. 1995/96:146 Vissa frågor om personlig assistans Regeringen tänker spara 215 miljoner på den statliga assistansersättningen. Eftersom det ursprungliga förslaget blivit hårt kritiserat har regeringen i den föreliggande propositionen minskat


Utskottsberedning: -----1995/96:SoU15
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): , , 5 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.