Liberalerna

Liberalernas logotyp
  • Liberalerna.se
  • Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
  • Telefon 020-53 53 53 (vardagar 8.30–17, lunchstängt 11.30–12.15)
  • E-post info[på]liberalerna.se

Sagt & gjort

Här hittar du det partiet sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Ukraina och avräkning på demokratibiståndet

Skriftlig fråga 2021/22:1533 av Joar Forssell (L)

Fråga 2021/22:1533 Ukraina och avräkning på demokratibiståndet av Joar Forssell L till Statsrådet Matilda Ernkrans S Regeringen har aviserat stora avräkningar på biståndet. Dessa avräkningar är inte jämnt fördelade över de olika formerna av bistånd. Bland annat drabbas biståndet till området Mänskliga rättigheter, demokrati

Inlämnad: 2022-05-03 Svarsdatum: 2022-05-11 Besvarare: Statsrådet Matilda Ernkrans (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1533 av Joar Forssell (L) (pdf, 77 kB)

Pneumokockvaccination av personer 75 år och äldre

Skriftlig fråga 2021/22:1532 av Barbro Westerholm (L)

Fråga 2021/22:1532 Pneumokockvaccination av personer 75 år och äldre av Barbro Westerholm L till Socialminister Lena Hallengren S I april 2022 besvarade socialministern en skriftlig fråga om regeringens beslut att införa ett särskilt vaccinationsprogram mot pneumokocker. På frågan om vaccinationen skulle tillgängliggöras

Inlämnad: 2022-05-03 Svarsdatum: 2022-05-11 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1532 av Barbro Westerholm (L) (pdf, 87 kB)

Inställda tåg i Mälardalen

Skriftlig fråga 2021/22:1507 av Roger Haddad (L)

Fråga 2021/22:1507 Inställda tåg i Mälardalen av Roger Haddad L till Näringsminister Karl-Petter Thorwaldsson S Tågtrafiken i Mälardalen, däribland sträckan VästeråsStockholm, har i snart ett år drabbats av återkommande brister. Det har varit såväl tekniska problem och brister i underhåll som personalbrist- och it-haveri

Inlämnad: 2022-04-27 Svarsdatum: 2022-05-11 Besvarare: Näringsminister Karl-Petter Thorwaldsson (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1507 av Roger Haddad (L) (pdf, 86 kB)