Liberalerna

Liberalernas logotyp
  • Liberalerna.se
  • Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
  • Telefon 020-53 53 53 (vardagar 8.30–17, lunchstängt 11.30–12.15)
  • E-post info[på]liberalerna.se

Sagt & gjort

Här hittar du det partiet sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen, anföranden i kammaren och KU-anmälningar. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Karolinska institutets Kinasamarbeten

Interpellation 2020/21:906 av Joar Forssell (L)

Interpellation 2020/21:906 Karolinska institutets Kinasamarbeten av Joar Forssell L till Statsrådet Matilda Ernkrans S Häromdagen, den 8 september, rapporterade Expressen att det svenska Karolinska institutet haft ett långtgående och uttryckligt samarbete med det kritiserade kinesiska bolaget BGI. Enligt rapporteringen

Inlämnad: 2021-09-10 Svarsdatum: 2021-09-23 Besvarare: Statsrådet Matilda Ernkrans (S)

Interpellation 2020/21:906 av Joar Forssell (L) (pdf, 91 kB)

Arbetslösheten i Västmanland

Skriftlig fråga 2020/21:3644 av Roger Haddad (L)

Fråga 2020/21:3644 Arbetslösheten i Västmanland av Roger Haddad L till Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark S Arbetslöshetsstatistiken för de senaste månaderna är fortsatt bekymmersam, inte bara för hela landet utan även sett till hur detta slår i olika delar av landet. Västmanland har näst efter Södermanland och Skåne

Inlämnad: 2021-09-13 Svarsdatum: 2021-09-22 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark (S)

Skriftlig fråga 2020/21:3644 av Roger Haddad (L) (pdf, 87 kB)

Färdtjänst för personer med nedsatt syn

Skriftlig fråga 2020/21:3624 av Bengt Eliasson (L)

Fråga 2020/21:3624 Färdtjänst för personer med nedsatt syn av Bengt Eliasson L till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S I de nationella målen för funktionshinderspolitiken framgår att färdtjänst är en förutsättning för att vissa människor ska kunna delta i samhället på lika villkor. På senare tid har emellertid allt

Inlämnad: 2021-09-08 Svarsdatum: 2021-09-15 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2020/21:3624 av Bengt Eliasson (L) (pdf, 86 kB)