Liberalerna

Liberalernas logotyp
  • Liberalerna.se
  • Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
  • Telefon 020-53 53 53 (vardagar 8.30–17, lunchstängt 11.30–12.15)
  • E-post info[på]liberalerna.se

Sagt & gjort

Här hittar du det partiet sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen, anföranden i kammaren och KU-anmälningar. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Hot, våld och stölder i svenska butiker

Skriftlig fråga 2021/22:251 av Johan Pehrson (L)

Fråga 2021/22:251 Hot, våld och stölder i svenska butiker av Johan Pehrson L till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Möjligheten att meddela tillträdesbutik till butik har nu funnits i drygt ett halvår. Lagstiftningen visar sig dessvärre inte ha den kraft som önskas. I de fall tillträdesförbud beviljas

Inlämnad: 2021-10-22 Svarsdatum: 2021-11-03 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2021/22:251 av Johan Pehrson (L) (pdf, 89 kB)

Den svenska alkohollagen

Skriftlig fråga 2021/22:187 av Mats Persson (L)

Fråga 2021/22:187 Den svenska alkohollagen av Mats Persson L till Socialminister Lena Hallengren S Nyligen uppmärksammades att pensionärsföreningar i Lund inte kan serverar vin till maten i samband med att man anordna fester på kommunens så kallade träffpunkter. Även tidigare har det uppmärksammats att pensionärsföreningar

Inlämnad: 2021-10-18 Svarsdatum: 2021-10-27 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2021/22:187 av Mats Persson (L) (pdf, 83 kB)

Kompetensförsörjningen vid landets domstolar

Skriftlig fråga 2021/22:167 av Roger Haddad (L)

Fråga 2021/22:167 Kompetensförsörjningen vid landets domstolar av Roger Haddad L till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Innevarande problematik med rekrytering av domare och övrig kompetens till landets domstolar är allmänt känd. Detta inte minst efter uppmärksammandet av den problematiska situationen

Inlämnad: 2021-10-15 Svarsdatum: 2021-10-27 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2021/22:167 av Roger Haddad (L) (pdf, 86 kB)