Miljöpartiet

Miljöpartiets logotyp
  • mp.se
  • Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
  • Telefon 08-786 55 21 (tisdag–torsdag 13–15)
  • E-post info[på]mp.se

Sagt & gjort

Här hittar du det partiet sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Näringspolitiska effekter av ett svenskt Natomedlemskap

Skriftlig fråga 2021/22:1588 av Rasmus Ling (MP)

Fråga 2021/22:1588 Näringspolitiska effekter av ett svenskt Natomedlemskap av Rasmus Ling MP till Näringsminister Karl-Petter Thorwaldsson S De senaste veckorna har en debatt om svenskt medlemskap i Nato diskuterats. Sverige ser ut att tillsammans med Finland ansöka om medlemskap. Processen har gått oerhört fort. Statsråd

Inlämnad: 2022-05-13 Svarsdatum: 2022-05-25 Besvarare: Näringsminister Karl-Petter Thorwaldsson (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1588 av Rasmus Ling (MP) (pdf, 79 kB)

Uppföljning av priset på drivmedel efter skattesänkningen

Skriftlig fråga 2021/22:1563 av Rasmus Ling (MP)

Fråga 2021/22:1563 Uppföljning av priset på drivmedel efter skattesänkningen av Rasmus Ling MP till Finansminister Mikael Damberg S Sju av riksdagens åtta partier har de senaste månaderna lovat att i varierande grad sänka priset på bensin och diesel vid pumpEndast Miljöpartiet har avstått denna tveksamma tävling. För

Inlämnad: 2022-05-11 Svarsdatum: 2022-05-18 Besvarare: Finansminister Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1563 av Rasmus Ling (MP) (pdf, 88 kB)

Synkontroller vid körkortsförnyelse

Skriftlig fråga 2021/22:1510 av Emma Hult (MP)

Fråga 2021/22:1510 Synkontroller vid körkortsförnyelse av Emma Hult MP till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Studier visar att över 650 000 privatpersoner det vill säga ungefär 10 procent av Sveriges privatbilister kör bil med otillräcklig syn, vilket försvårar möjligheterna att nå nollvisionen. Om dessa personer

Inlämnad: 2022-04-27 Svarsdatum: 2022-05-04 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1510 av Emma Hult (MP) (pdf, 87 kB)