Miljöpartiet

Miljöpartiets logotyp
  • mp.se
  • Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
  • Telefon 08-786 55 21 (tisdag–torsdag 13–15)
  • E-post info[på]mp.se

Sagt & gjort

Här hittar du det partiet sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Bekämpningsmedel i naturgödsel

Interpellation 2021/22:467 av Maria Gardfjell (MP)

Interpellation 2021/22:467 Bekämpningsmedel i naturgödsel av Maria Gardfjell MP till Statsrådet Anna-Caren Sätherberg S Under 2021 uppmärksammade Fritidsodlingens riksorganisation, FOR, att rester av bekämpningsmedel, pyralider, fanns i växtnäringsmedel. Journalisten Lena Israelsson bidrog till att öka kunskapen om problemet

Inlämnad: 2022-04-25 Svarsdatum: 2022-05-10 Besvarare: Statsrådet Anna-Caren Sätherberg (S)

Interpellation 2021/22:467 av Maria Gardfjell (MP) (pdf, 119 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Bekämpningsmedel i naturgödsel

EU-kommissionens kritik mot Sveriges jordbrukspolitik

Interpellation 2021/22:464 av Maria Gardfjell (MP)

Interpellation 2021/22:464 EU-kommissionens kritik mot Sveriges jordbrukspolitik av Maria Gardfjell MP till Statsrådet Anna-Caren Sätherberg S Den 1 januari 2023 förnyas den gemensamma jordbrukspolitiken CAP i Sverige och resten av EU. Den nya politiken ska gälla 20232027. I december 2021 överlämnades Sveriges förslag

Inlämnad: 2022-04-21 Svarsdatum: 2022-05-10 Besvarare: Statsrådet Anna-Caren Sätherberg (S)

Interpellation 2021/22:464 av Maria Gardfjell (MP) (pdf, 101 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: EU-kommissionens kritik mot Sveriges jordbrukspolitik

Bekämpningsmedel i naturgödsel

Interpellation 2021/22:452 av Maria Gardfjell (MP)

Interpellation 2021/22:452 Bekämpningsmedel i naturgödsel av Maria Gardfjell MP till Statsrådet Anna-Caren Sätherberg S Under 2021 uppmärksammade Fritidsodlarnas riksorganisation FOR att rester av bekämpningsmedel, pyralider, fanns i växtnäringsmedel. Journalisten Lena Israelsson bidrog till att öka kunskapen om problemet

Inlämnad: 2022-04-13 Besvarare: Statsrådet Anna-Caren Sätherberg (S)

Interpellation 2021/22:452 av Maria Gardfjell (MP) (pdf, 119 kB)