Moderaterna

Moderaternas logotyp
  • moderat.se
  • Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
  • Telefon 08-786 40 00
  • E-post info[på]moderaterna.se

Sagt & gjort

Här hittar du det partiet sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen, anföranden i kammaren och KU-anmälningar. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Remittering av Migrationskommitténs betänkande

Skriftlig fråga 2020/21:127 av Maria Malmer Stenergard (M)

Fråga 2020/21:127 Remittering av Migrationskommitténs betänkande av Maria Malmer Stenergard M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Den 13 augusti 2020 uppgav justitie- och migrationsminister Morgan Johansson till Dagens Nyheter att samtliga förslag som den parlamentariska migrationskommittén överlämnar

Inlämnad: 2020-09-28 Svarsdatum: 2020-10-07 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2020/21:127 av Maria Malmer Stenergard (M) (pdf, 99 kB)

Fri hyressättning

Interpellation 2020/21:26 av David Josefsson (M)

Interpellation 2020/21:26 Fri hyressättning av David Josefsson M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I dag anses hyror vara skäliga om de följer bruksvärdesprincipen eller om de vid nyproduktion sätts genom överenskommelse om så kallad presumtionshyra mellan hyresvärd och en på orten etablerad hyresgästorganisation.

Inlämnad: 2020-09-25 Svarsdatum: 2020-10-15 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2020/21:26 av David Josefsson (M) (pdf, 86 kB)

Sveriges förbindelser med Schweiz

Skriftlig fråga 2020/21:123 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2020/21:123 Sveriges förbindelser med Schweiz av Hans Wallmark M till Utrikesminister Ann Linde S Under den senaste veckan har uppgifter i medierna gjort gällande att den svenska diplomatiska relationen med Schweiz har försämrats. Enligt rapporteringen ska ett firande av 100-årsjubileet av de diplomatiska förbindelserna

Inlämnad: 2020-09-25 Svarsdatum: 2020-10-07 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2020/21:123 av Hans Wallmark (M) (pdf, 79 kB)

Moderaternas ledamöter

Moderaternas ledamöter och ersättare i kammaren.