Moderaterna

Moderaternas logotyp
  • moderat.se
  • Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
  • Telefon 08-786 40 00
  • E-post info[på]moderaterna.se

Sagt & gjort

Här hittar du det partiet sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen, anföranden i kammaren och KU-anmälningar. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Nationell cementförsörjning

Skriftlig fråga 2020/21:3379 av Saila Quicklund (M)

Fråga 2020/21:3379 Nationell cementförsörjning av Saila Quicklund M till Näringsminister Ibrahim Baylan S Cementas ansökan om förnyat täkttillstånd för verksamheten i Slite beviljades i Mark- och Miljödomstolen i januari 2020. Därefter har domen överklagats och prövats i nästa instans. Cementas ansökan har gällt ett förlängt

Inlämnad: 2021-07-26 Svarsdatum: 2021-08-11 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Skriftlig fråga 2020/21:3379 av Saila Quicklund (M) (pdf, 90 kB)

Cybersäkerhet

Skriftlig fråga 2020/21:3374 av Alexandra Anstrell (M)

Fråga 2020/21:3374 Cybersäkerhet av Alexandra Anstrell M till Statsrådet Mikael Damberg S Under sommaren var Coop utsatt för ett stort cyberangrepp, och i veckan rapporteras via CNN New York att McDonalds, Delta och Fedex varit utsatta för angrepp. Cyber- och informationssäkerhet blir en allt viktigare del av såväl den

Inlämnad: 2021-07-23 Svarsdatum: 2021-08-10 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2020/21:3374 av Alexandra Anstrell (M) (pdf, 86 kB)

Kuba

Skriftlig fråga 2020/21:3371 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2020/21:3371 Kuba av Hans Wallmark M till Utrikesminister Ann Linde S De senaste veckorna har omvärlden kunnat följa hur ett modigt kubanskt folk demonstrerat för mänskliga rättigheter, frihet och upprättat människovärde. Regimen har vidtagit hårda motåtgärder. Folk fängslas och utsätts för övergrepp. En kommunistisk

Inlämnad: 2021-07-23 Svarsdatum: 2021-08-09 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2020/21:3371 av Hans Wallmark (M) (pdf, 82 kB)

Moderaternas ledamöter

Moderaternas ledamöter och ersättare i kammaren.