Moderaterna

Moderaternas logotyp
  • moderat.se
  • Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
  • Telefon 08-786 40 00
  • E-post info[på]moderaterna.se

Sagt & gjort

Här hittar du det partiet sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen, anföranden i kammaren och KU-anmälningar. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Ersättning till markägare

Interpellation 2018/19:303 av Edward Riedl (M)

Interpellation 2018/19:303 Ersättning till markägare av Edward Riedl M till Finansminister Magdalena Andersson S Är det rimligt att staten stjäl mark av enskilda medborgare Självklart ska staten ha rätt att ta privat mark i anspråk för att bygga vägar m.m. I Umeå planerar Trafikverket att ta privat mark i anspråk för

Inlämnad: 2019-08-13 Svarsdatum: 2019-09-05 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2018/19:303 av Edward Riedl (M) (pdf, 77 kB)

Förbifart Stockholm

Interpellation 2018/19:300 av Jessika Roswall (M)

Interpellation 2018/19:300 Förbifart Stockholm av Jessika Roswall M till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Förbifart Stockholm är ett infrastrukturprojekt av stor vikt för hela landet. Vägprojektet kommer att avlasta Essingeleden som i dag är hårt trafikerad och bidra till att öka tillgängligheten och förkorta restiderna

Inlämnad: 2019-06-26 Svarsdatum: 2019-09-13 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2018/19:300 av Jessika Roswall (M) (pdf, 90 kB)

Rekrytering av deltidsbrandmän

Interpellation 2018/19:299 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M)

Interpellation 2018/19:299 Rekrytering av deltidsbrandmän av Elisabeth Björnsdotter Rahm M till Statsrådet Mikael Damberg S Räddningstjänsten är en viktig del av vår samhällsservice, och det är betydelsefullt att vi har en hög kvalitet på vår räddningstjänst för att skapa trygghet och säkerhet för våra medborgare. Ytterst

Inlämnad: 2019-06-25 Svarsdatum: 2019-09-05 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Interpellation 2018/19:299 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M) (pdf, 87 kB)

Moderaternas ledamöter

Moderaternas ledamöter och ersättare i kammaren.