Moderaterna

Moderaternas logotyp
  • moderat.se
  • Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
  • Telefon 08-786 40 00
  • E-post info[på]moderaterna.se

Sagt & gjort

Här hittar du det partiet sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen, anföranden i kammaren och KU-anmälningar. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Vårdmomsen

Skriftlig fråga 2018/19:905 av John Weinerhall (M)

Fråga 2018/19:905 Vårdmomsen av John Weinerhall M till Finansminister Magdalena Andersson S Sedan den 1 juli i år tillämpar Skatteverket momsbeskattning av konsulttjänster i vården. Det innebär att kostnaden för inhyrd personal, andra konsulttjänster och användande av en hel del underleverantörer nu blir mycket kostsamt

Inlämnad: 2019-08-20 Svarsdatum: 2019-09-03 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:905 av John Weinerhall (M) (pdf, 85 kB)

Granbarkborren

Skriftlig fråga 2018/19:904 av Lotta Finstorp (M)

Fråga 2018/19:904 Granbarkborren av Lotta Finstorp M till Statsrådet Jennie Nilsson S Granbarkborrens härjningar fortsätter och gör stor skada på Sveriges granbestånd. Den cirka fyra millimeter korta baggen dödar stora friska granar, och vissa län är mer drabbade än andra. I år är Sörmland är ett av de län som är hårdast

Inlämnad: 2019-08-20 Svarsdatum: 2019-09-03 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:904 av Lotta Finstorp (M) (pdf, 84 kB)

Förtrycket av kvinnor i Iran

Skriftlig fråga 2018/19:895 av Boriana Åberg (M)

Fråga 2018/19:895 Förtrycket av kvinnor i Iran av Boriana Åberg M till Utrikesminister Margot Wallström S Irans utrikesminister Javad Zarif kommer att besöka Stockholm den 2021 augusti och träffar då utrikesminister Margot Wallström. Iran är ett land där kvinnors politiska, ekonomiska, kulturella och individuella rättigheter

Inlämnad: 2019-08-16 Svarsdatum: 2019-09-02 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:895 av Boriana Åberg (M) (pdf, 85 kB)

Moderaternas ledamöter

Moderaternas ledamöter och ersättare i kammaren.