Moderaterna

Moderaternas logotyp
  • moderat.se
  • Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
  • Telefon 08-786 40 00
  • E-post info[på]moderaterna.se

Sagt & gjort

Här hittar du det partiet sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen, anföranden i kammaren och KU-anmälningar. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Spridningen av mässling

Skriftlig fråga 2019/20:200 av Margareta Cederfelt (M)

Fråga 2019/20:200 Spridningen av mässling av Margareta Cederfelt M till Socialminister Lena Hallengren S År 2012 sattes ett ambitiöst mål: Fem av WHO:s sex regioner skulle ha utrotat spridning av mässling fram till 2020. Många länder har sedan dess lyckats nå målet. Men nu är den positiva utvecklingen bruten och mässling

Inlämnad: 2019-10-16 Svarsdatum: 2019-10-24 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2019/20:200 av Margareta Cederfelt (M) (pdf, 113 kB)

Tryggheten vid obevakade järnvägsövergångar

Skriftlig fråga 2019/20:199 av Mattias Karlsson i Luleå (M)

Fråga 2019/20:199 Tryggheten vid obevakade järnvägsövergångar av Mattias Karlsson i Luleå M till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S För drygt två veckor sedan, söndagen den 29 september 2019, dog två människor vid en järnvägsövergång som saknade både bommar och ljussignal i Bodens kommun. För tre år sedan dog en traktorförare

Inlämnad: 2019-10-16 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2019/20:199 av Mattias Karlsson i Luleå (M) (pdf, 88 kB)

Bristande beredskap på svenska sjukhus

Skriftlig fråga 2019/20:198 av Beatrice Ask (M)

Fråga 2019/20:198 Bristande beredskap på svenska sjukhus av Beatrice Ask M till Försvarsminister Peter Hultqvist S Flera sjukhus runt om i Sverige har de senaste dagarna gått in i stabsläge och fått ställa in planerade operationer för att kunna klara den akuta verksamheten. Anledningen till detta är en brist på grundläggande

Inlämnad: 2019-10-16 Svarsdatum: 2019-10-24 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2019/20:198 av Beatrice Ask (M) (pdf, 87 kB)

Moderaternas ledamöter

Moderaternas ledamöter och ersättare i kammaren.