Moderaterna

Moderaternas logotyp
  • moderat.se
  • Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
  • Telefon 08-786 40 00
  • E-post info[på]moderaterna.se

Sagt & gjort

Här hittar du det partiet sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen, anföranden i kammaren och KU-anmälningar. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Skyddsjakt på varg

Skriftlig fråga 2019/20:794 av John Widegren (M)

Fråga 2019/20:794 Skyddsjakt på varg av John Widegren M till Statsrådet Jennie Nilsson S Den 4 februari 2015 skrev dåvarande landsbygdsminister Sven-Erik Bucht och miljöminister Åsa Romson att skyddsjakten på varg skulle ses över. Naturvårdsverket levererade samma år en rapport på ämnet men sedan dess har tyvärr ingenting

Inlämnad: 2020-01-22 Svarsdatum: 2020-01-29 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:794 av John Widegren (M) (pdf, 85 kB)

Utvärdering och uppdatering av svensk tonnageskatt

Skriftlig fråga 2019/20:793 av Anders Hansson (M)

Fråga 2019/20:793 Utvärdering och uppdatering av svensk tonnageskatt av Anders Hansson M till Finansminister Magdalena Andersson S Den 1 januari 2017 infördes tonnageskatt för sjöfart i Sverige. Syftet med införandet var bland annat att göra inbetalningen av skatt mer förutsägbar, ge svensk sjöfart samma villkor som sjöfarten

Inlämnad: 2020-01-22 Svarsdatum: 2020-01-29 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:793 av Anders Hansson (M) (pdf, 89 kB)

Höjda kursavgifter för ordningsvakter

Interpellation 2019/20:278 av Saila Quicklund (M)

Interpellation 2019/20:278 Höjda kursavgifter för ordningsvakter av Saila Quicklund M till Statsrådet Mikael Damberg S Polisbristen i Sverige är närmast akut. Att anlita ordningsvakter har då varit en lösning för att skapa trygghet och säkerhet. I mars höjer Polismyndigheten kursavgifterna för ordningsvakter. Beslutet

Inlämnad: 2020-01-22 Svarsdatum: 2020-01-31 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Interpellation 2019/20:278 av Saila Quicklund (M) (pdf, 89 kB)

Moderaternas ledamöter

Moderaternas ledamöter och ersättare i kammaren.