Moderaterna

Moderaternas logotyp
  • moderat.se
  • Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
  • Telefon 08-786 40 00
  • E-post info[på]moderaterna.se

Sagt & gjort

Här hittar du det partiet sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen, anföranden i kammaren och KU-anmälningar. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Unga vuxna utan eget boende

Skriftlig fråga 2019/20:458 av Lars Beckman (M)

Fråga 2019/20:458 Unga vuxna utan eget boende av Lars Beckman M till Statsrådet Per Bolund MP Hyresgästföreningen har publicerat sin årliga undersökning Unga vuxnas boende i Sverige 2019 Man har gjort samma undersökning vartannat år sedan 1997, vilket gör att det går att följa utvecklingen över tid. År 1997 var det

Inlämnad: 2019-11-21 Svarsdatum: 2019-12-04 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:458 av Lars Beckman (M) (pdf, 94 kB)

Tobaksproduktdirektivet

Skriftlig fråga 2019/20:457 av John Weinerhall (M)

Fråga 2019/20:457 Tobaksproduktdirektivet av John Weinerhall M till Socialminister Lena Hallengren S Nederländernas regering har nyligen föreslagit att förbjuda snusning på uteserveringar i landet. Detta trots ingen någonsin har dött av att snusa och att snus inte ens får säljas i Holland på grund av EU:s exportförbud.

Inlämnad: 2019-11-20 Svarsdatum: 2019-11-27 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2019/20:457 av John Weinerhall (M) (pdf, 87 kB)

Vård av anhöriga

Skriftlig fråga 2019/20:456 av Marléne Lund Kopparklint (M)

Fråga 2019/20:456 Vård av anhöriga av Marléne Lund Kopparklint M till Socialminister Lena Hallengren S Jag ställde en skriftlig till Lena Hallengren kring anhörigperspektivet för en kort tid sedan. Svaret Lena Hallengren gav mig bringar fortfarande inte klarhet i frågeställningen och väcker ytterligare frågor. Det står

Inlämnad: 2019-11-19 Svarsdatum: 2019-11-27 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2019/20:456 av Marléne Lund Kopparklint (M) (pdf, 84 kB)

Moderaternas ledamöter

Moderaternas ledamöter och ersättare i kammaren.